Görsel sosyoloji bağlamında bir kentin analizi: Karaman örneği
Analysis of a city in the context of visual sociology: The case of Karaman
- Tez No: 670922
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada, Karaman kent sakinlerinin kent hafızası, kent imgesi ve gündelik hayat pratikleri, kent fotoğrafları ve kentlilerin deneyimleri üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır.“Bir görünürlükler bütünü olarak kent”mekânının görünür yönlerinden hareket edilerek kent hakkında önemli sosyolojik verilere ulaşılabileceği ortaya konmuştur. Bu çalışma anlama ve keşfetme odaklı bir çalışma olduğundan, nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve 41 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görsel sosyoloji yaklaşımı ile nitel araştırma yönteminin harmanlandığı bu çalışma kapsamında, görüşmeler sırasında kullanılmak üzere Karaman kent fotoğraflarının yer aldığı bir albüm hazırlanmıştır. Oluşturulan bu albüm ile yarı yapılandırılmış görüşme formu birlikte kullanılmıştır. Görüşmeler sonucu ortaya çıkan verilerden kent hafızası, kent imgesi ve kentte gündelik hayata dair temalar oluşturulmuştur. Bu temalar bağlamında Karaman sakinlerinden elde edilen veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, urban memories, urban images and daily life practices of Karaman citizens are tried to be understood via pictures of the city and the citizens' experiences. It is put forward that significant sociological data can be reached by moving from the visible sides of the“urban as a whole of images”space. Since this is a comprehension and explore based research, qualitative research method is preferred, and extensive interviews are carried with 41 participants. Within the research which is a blend of visual sociology and qualitative research method, a Karaman city photographs album is designed so as to make use of during interviews. This album and semi-structured interview form are used together. Due to the data emerged from interviews, themes based on urban memory, urban images and daily life are generated. In the context of these themes data gathered from Karaman citizens are interpreted.