İşçi işveren uyuşmazlıklarında yargılama süreci ve ispat
- Tez No: 670969
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
İş davalarında yargılama süreci ve ispat kuralları, İş Mahkemeleri Kanunu'nun Hukuk Muhakemeleri Kanunu'ndan ayrılan hükümleri ve işçi lehine yorum ilkesi gibi iş hukukuna özgü kurumların etkisiyle genel hukuk yargılamasından farklılıklar barındırmaktadır. Bunun yanında, 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile arabuluculuk yolu işçi-işveren alacak ve tazminatları ile işe iade talepli davalarda dava şartı haline getirilmiş ve Kanun ile iş yargılaması usulünde bir kısım değişiklikler öngörülmüştür. Getirilen değişiklikler uyarınca iş uyuşmazlıklarında yargılama sürecine başlanmadan önce arabuluculuk yoluna başvurulacak; arabuluculuk görüşmelerinden sonuç alınamaması halinde dava açılabilecektir. Yargılama süreci başladığında ise gündeme gelecek ilk husus dava şartlarından olan görev ve yetki kurallarıdır. Sonrasında, genel ispat kurallarından farklı olarak, işçi alacağı ve tazminat ile işe iade talepli davalarda Yargıtay içtihatları ile belirlenen ispat kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir. İşte, bu tez kapsamında arabuluculuk yolundan başlamak üzere iş yargılamasında yargılama süreci ile bu sürece hakim olan ispat kurallarının bir bütün olarak ele alınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Proceeding process and proof rules in labour cases contain differences from civil procedure with the effect of The Law no 7036 Labour Courts' provisions that different from The Law no.6100 Code Of Civil Procedure and principles that spesific to labour law like principle of interpretation in favor of the employee. Besides this, on the Code of Labour Courts, mediation has become mandatory condition in re-employement, labour claims and compensation cases, some changes were made in labour proceeding procedure with this code. In accordance with these changes, mediation should be applied before the proceeding process in employee-employer disputes, if parties can not agree on mediation process they can sue after disagreement. Task and authorization rules will be examined firstly when proceeding process begins. Afterwards, different from proof rules of civil proceeding, proof rules must be remarked that determined from supreme court decisions on labour claims and compensation cases and spesific to labour law. Finally, proceeding process of labour law with mediation and proof rules have been discussed as a whole, in this thesis.