Elektro eğirme yöntemi ile hazırlanan polimerik fiberlerin biomedikal ve sensör uygulamaları
Biomedical and sensor applications of polymeric fibers obtained by electrospinning method
  1. Tez No: 670974
  2. Yazar: SALİHA BÜŞRA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması kapsamında elektrospin yöntemi kullanılarak kitosan (CS), karragenan (CR) ve kolajenin hidrolize formu olan jelatin (GL) gibi doğal polimerlerden ve bunların kopolimerik formları ile fiberler hazırlanmıştır. Bu fiberlerin elde edilmesi için elektrospin cihazının çözelti akış hızı, uygulanan voltaj ve enjektör ucu (tip) ile toplayıcı arasındaki mesafe ve polimer çözeltisinin derişimleri ayarlanmıştır. Doğal polimerlerden elde edilmiş bu fiberlerin morfolojik ve fiziksel karakterizasyonu için taramalı elektron mikroskobu (SEM) fonksiyonel grup tayini için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), termal bozunma analizi ise termogravimetrik analiz (TGA) cihazı kullanılmıştır. Floresan özelliği taşıyan karbon-nokta (C-dot) partikülleri ile CS/PVA, kurkumin (Cur) molekülü ile CS/CR fiberleri kompozit olarak hazırlanmış ve bu fiberlerin floresan özelliği sırasıyla 366 ve 538 nm dalga boyunda emisyon verdiği floresan spektroskopisinde gözlemlenmiştir. Cur aynı zamanda model ilaç olarak kabul edildiğinden Cur içeren fiberlerin, ilaç taşıma ve salım sistemi olarak kullanılma potansiyeli hem UV-Vis, hem de floresan spektroskopisi ile takip edilerek belirlenmiştir. Cur salımı üç günün sonunda toplam %13,7±1,4 floresan spektroskopisinde, %22,0±1,1 ise UV-Vis spektroskopisinde gözlemlenmiştir. CS esaslı fiberlerin kan uyumluluk testleri sonucunda 1 mg/mL konsantrasyona kadar hemolitik etkisi gözlemlenmemiş ve kan pıhtılaştırma indeksi %83 ün üzerinde olup, kan pıhtılaşma mekanizmasına olumlu etki yaptığı gözlemlenmiştir. CS/CR-Cur fiberinin antioksidan özelliği TFC, TPC ve TEAC kapasitesi araştırılmış ve sırasıyla 110,3±0,9 µg/mL, 152,4±5,3 µg/mL ve 5,8±0,1 mM Troloks eşdeğeri bulunmuştur. CS esaslı fiberlerin anti-bakteriyel aktivitesi E. coli ve S. aureus bakterilerine karşı araştırılıp, bu bakteriler üzerindeki 2.9±0.4 ve 3,5±0,6 cm en yüksek zon inhibisyon çapına sahip 100 mg C-dot partikülleri içeren CS/PVA olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fibers were obtained from natural polymers as chitosan (CS), carrageenan (CR) and gelatin (GL) which is hydrolyzed from collagen and their copolymeric forms by using electrospin technique. In order to obtain these fibers, flow rate of a solution, applied voltage and, distance between tip and collector and concentration of the solution was adjusted. Scanning electron microscopy (SEM), Fourier Transform Infrared spectroscopy (FT-IR) and thermogravimetric analysis (TGA) was used to determine morphologic and physical characterization of these fibers from natural polymers. CS/PVA and CS/CR composite fibers were prepared with fluorescence carbon-dot (C-dot) particles and curcuma (Cur) molecules, respectively and the fluorescent properties of these fibers were observed at 366 nm and 538 nm emission wavelength by fluorescence spectroscopy, respectively. Cur was also accepted as a model drug therefore, drug transport and release system was determined by both UV-Vis and Fluorescence spectroscopy. Total Cur release was obtained 13.7±1.4% with using Fluorescent spectroscopy and 22.0±1.1% by UV-Vis spectroscopy. As a result of blood compatibility tests of CS-based fibers, no hemolytic effect was observed up to a concentration of 1 mg/mL, and blood clotting index is above 83% which positively affects blood clotting mechanism. Antioxidant properties of CS/CR-Cur fiber was investigated according to TFC, TPC and TEAC capacity, results were determined as 110.3±0.9 µg/mL, 152.4±5.3 µg/mL and 5.8±0.1 mM Trolox equivalent, respectively. Lastly, antibacterial activity of CS based fibers were investigated against E. coli and S. aureus bacteria and CS/PVA containing 100 mg C-dot particles with the highest zone inhibition diameter was observed as 2.9±0.4 and 3.5±0.6 cm.