Kumluca-Finike ovalarının (Antalya) hidrojeoloji ve hidrojeokimyasal incelemesi
Hydrogeological and hydrogeochemical investigation of Kumluca-Finike plains (Antalya)
  1. Tez No: 670975
  2. Yazar: MEHMET YİĞİT YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN LEVENTELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Antalya'nın, yoğun göç alan Kumluca ve Finike ovaları önemli tarım ve turizm merkezlerindendir. Tarım ve turizm faaliyetleri, başta yeraltısuları olmak üzere doğal, kültürel ve tarihi değerlere olumsuz etki edebilmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada söz konusu ovaların yeraltı sularının hidrojeoloji ve hidrojeokimyasal özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. 2019 Temmuz ayının son haftasında 34 sondaj ve keson kuyudan numune derlenmiş, suların hidrojeokimyasal özellikleri ICP-OES ve X-ışını Floresans Spektrometresi (XRF) cihazıyla kimyasal ölçümler yapılmış ve AquaChem 2014.2 yazılım programı ile değerlendirilmiştir. Çalışma sırasında dikkat çeken anomali değerleri 11, 21 ve 28 nolu kuyulardan elde edilmiştir. Söz konusu değişimlerin a)farklı kökene sahip jeolojik birimleriden ve/veya b)bölgedeki maden ocaklarının metal girişimlerinden ve/veya c)gübreleme faaliyetlerinden olabileceği sonucunda varılmıştır. Bununla birlikte; yoğun tarımsal faaliyetlerin yapıldığı bir kıyı akiferi olan çalışma alanında, yerleşim alanlarının ovalarda daha fazla yayılması engellenmeli ve yeraltI suyunun doğal dengesini bozmayan, sürdürülebilir tarım politikaları geliştirilmelidir. Unutulmamalıdır ki;“önlem, iyileştirmeden daha profesyonel ve mühendisçe bir yaklaşımdır”.
Özet (Çeviri)
Kumluca and Finike plains of Antalya, which have intense immigration, are among the important agriculture and tourism centers. Agricultural and tourism activities negatively affect sometimes natural, cultural and historical values, especially like groundwater. Therefore, in this study, the hydrogeological and hydrogeochemical properties of the groundwater of the plains were tried to be determined. In the last week of July 2019, samples were collected from 34 boreholes and wells, hydrogeochemical properties of the water were measured with ICP-OES and X-ray Fluorescence Spectrometer (XRF) device and than evaluated with AquaChem 2014.2 software program. During the study, remarkable anomaly values were obtained from wells 11, 21 and 28. The reason of the anomalies could be come from a) geological units of different origin and / or b) metal enterprises of the mines in the region and / or c) fertilization activities However; further spread of settlements in the plains should be prevented and sustainable agricultural policies should be developed that do not disturb the natural balance of the groundwater in the study area, which is a coastal aquifer where intensive agricultural activities are carried out. The phrase of“precaution is much more professional and engineering approach than reclamation”should not be forgotten.