Philostratos'un Bioi Sophistōn adlı eserinin Yunan bios geleneği açısından incelenmesi
An examination of Philostratus' Bioi Sophistōn in terms of the Greek bios tradition
- Tez No: 671014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ CLUZEAU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Çini Onarımları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Eski Yunan edebiyatında biyografinin bugün bizim anladığımız anlamda bir tür olarak ortaya çıkması ve ilk kez biographia teriminin kullanılması Antik Çağ'ın sonlarına rastlar. Ancak biyografinin kökeni diyebileceğimiz bir geleneğin izlerine daha Homeros şiirlerinde rastlanır. Homeros'ta“yaşam”anlamında daha çok biotos sözcüğü kullanılır; dile biotos'un yeni bir şekli olarak giren bios ise yalnızca Odysseia'da üç kez geçer ve Homeros sonrasında yavaş yavaş yaygınlaşır. Bios, Hellenistik Dönem'den itibaren“yaşam öyküsü”anlamında edebî bir türü gösteren bir terim olarak karşımıza çıkar. Roma İmparatorluk Dönemi'nde hem bios türünde verilmiş eserlerin sayısında bir artış görülür hem de bios diğer edebî türlerin etkisinden kurtularak daha özgün bir türe dönüşür. Bu tezin kapsamı Roma İmparatorluk Dönemi Yunan yazarlarından Flavius Philostratos'un Bioi Sophistōn (Sofistlerin Yaşamları) adlı eserinin bios geleneği açısından incelenmesiyle sınırlıdır. Kapsam açısından bir tek eserle sınırlı kalınmış olsa da bu inceleme dönemin başka yazarlarının bios türünde verdiği eserlerle karşılaştırmalı olarak yapılacaktır. Eser, bios yazımı açısından değerlendirilmek üzere üç bölümde incelenecektir: ilk bölümde eserin anlatı yapısı, ikinci bölümde bios'un alt türleri arasındaki yeri, son bölümde ise tarihsel güvenilirliği ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The emergence of biography in ancient Greek literature as a genre in the sense we know it today, and the use of the term biographia for the first time coincides with the end of Antiquity. However, the traces of a tradition that we can call the origin of biography can be found even in the Homeric poetry. In Homer, the word biotos is often used to mean“life”, or more particularly“way of life”; however, bios, as a new form of epic biotos, is seen only three times in the Odyssey, and gradually became widespread after the Homeric poems. Bios appears as a term indicating a literary genre in the sense of“life story”since the Hellenistic Period. During the Roman Imperial Period, there was an increase in the number of works produced in the bios genre, and bios became a more original genre by getting rid of the influence of other literary genres. The scope of this thesis is limited to the examination of the Bioi Sophistōn (Lives of the Sophists) of Flavius Philostratus, one of the Greek writers who lived under Roman rule, in terms of the bios tradition. Although the scope of the study is limited to a single work of Philostratus, this research will be made in comparison with other biographic works of him and other authors of the Principate. In this study the Bioi Sophistōn will be examined in three main chapters to evaluate it in terms of bios writing: In the first chapter, the narrative structure of the work in question, in the second chapter its place among the sub-types of bios, and in the last chapter its historical reliability will be discussed.