İscehisar (Afyonkarahisar) ve çevresindeki termal ve mineralli suların hidrojeokimyası
Hydrogeochemistry of Iscehisar (Afyonkarahisar) and surrounding thermal and mineral waters
  1. Tez No: 671033
  2. Yazar: MERVE ŞENEL CİĞERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, Afyonkarahisar İli-İscehisar ilçesi ve çevresinde yer alan 1 adet termal su, 1 adet mineralli su ve 5 adet soğuk su örneğinin hidrojeokimyası ve kullanım özellikleri incelenmiştir. Paleozoyik yaşlı şistler bölgedeki termal ve mineralli su örneklerinin temel kayacını, İscehisar mermerleri hazne kayacını ve Neojen birimlerin geçirimsiz seviyeleri örtü kayacını oluşturmaktadır. Bölgedeki yeraltı suları, jeotermik gradyana bağlı olarak ısınmakta ve termal su olarak ve/veya daha uzun bir mesafe kaydedip soğuyarak mineralli su olarak yüzeye çıkmaktadır. Analiz sonuçlarına göre; termal su örneğinin Na-Ca-HCO3, mineralli su örneğinin Na-HCO3 ve soğuk su örneklerinin Ca-Mg-HCO3 ve Ca-Na-HCO3 tipli sular oldukları belirlenmiştir. Termal su örneğinin silis jeotermometrelerine göre hesaplanan hazne kaya sıcaklıklığı 69-119°C arasındadır. Kullanım özelliklerine göre değerlendirilen mineralli su ve soğuk su örneklerinde As haricindeki tüm elementlerin TS 266 (2005) da belirtilen standartlara uyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hydrogeochemistry and usage characteristics of 1 thermal water, 1 mineral water and 5 cold water samples in İscehisar (Afyonkarahisar) were investigated. The schists forming the Paleozoic Afyon metamorphics form the basement rock of the thermal and mineral water samples, whereas Iscehisar marbles are the reservoir rock and the impermeable levels of the Neogene units form the cover rock. The ground waters they are heated at depth by geothermic gradient and then ascend to the surface as thermal waters and/or by taking a longer distance and by losing its temperature they ascend as mineral water. According to the results; the thermal water have Na-Ca-HCO3, the mineral water have Na-HCO3 and the cold water samples have Ca-Mg-HCO3 and Ca-Na-HCO3 type. The silica geothermometres gave reservoir temperature 69-119°C. All the elements except As in the mineral water and cold water samples are compatible with the TS 266 (2005).