Turizm sektöründe üç boyutlu gıda baskısı ve gıda ürünlerinin pazarlanması
Three dimensional food printing and marketing of food products in tourism sector
- Tez No: 671037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde turizm sektöründe üç boyutlu baskı üretimi ile turistik pekçok ürün yazdırılmaktadır. Bu çalışmada da üç boyutlu gıda baskısının turizm sektöründeki yeri incelenmektedir. Çalışmanın amacı gıda baskısının ve gıda ürünlerinin pazarlama faaliyetleri boyutunda turizm sektöründe çalışanların üç boyutlu gıda baskısına yönelik algıları üzerine araştırmayı kapsamaktadır. Bu bağlamda nicel araştırma yöntemlerinden çevrimiçi olarak düzenlenen anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda katılımcıların bilgi sahibi oldukları zaman üç boyutlu gıda baskısına ait ürünleri daha fazla deneme, satın alma, tavsiye etme eğiliminde oldukları ve bu ürünleri daha az riskli buldukları anlaşılmaktadır. Katılımcılar bu teknolojinin hammadde fiyatlarını düşüreceğini, tüketicilerin bu yazıcılarla üretilen ürünleri fiyatına bakmaksızın satın alacağını, fiyatlarının diğer ürünlere göre daha ucuz olacağını, üreticiden bağımsız olarak fiyatlarının belirlenebileceğini, tutundurmasının kişisel olarakda yapılabileceğini, insanların kolaylıkla kendi markalarını yaratabileceklerini ve kitlesel dağıtımın sona ereceğini düşünmektedirler. Ayrıca 3B gıda yazıcıları Bulut Teknoloji, Nesnelerin İnterneti ve Robot Teknolojiler gibi diğer Endüstri 4.0 araçları ile uyumlu hale getirildiğinde yenilikler ve fırsatlar yaratabilir.
Özet (Çeviri)
Today, many touristic products are printed with three-dimensional printing in the tourism sector. In this study, the place of three-dimensional food pressure in the tourism sector is examined. The aim of the study is to research on the perceptions of food printing and marketing activities of food products in the tourism sector towards three dimensional food printing. In this context, data were collected using an online survey technique, one of the quantitative research methods. As a result of the data obtained, it is understood that when the participants have information, they tend to try, buy, and recommend products of three-dimensional food printing more and find these products less risky. Participants think that this technology will lower the prices of raw materials, that consumers will buy products produced with these printers regardless of their price, that their prices will be cheaper than other products, that their prices can be determined regardless of the manufacturer, that they can be promoted personally, that people can easily create their own brands and mass distribution will end. In addition, 3D food printers can create innovations and opportunities when aligned with other Industry 4.0 tools such as Cloud Technology, Internet of Things, and Robot Technologies.