Denizli bölgesinin gerinim alanlarının jeodezik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of strain field with geodetic methods in Denizli area
- Tez No: 671036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Denizli, bölgesi tektonik hareketleri belirlemek için daha önceki çalışmalarda da kullanılan noktalarda dahil edilerek 23 adet GNSS ölçü noktaları kullanılmıştır. 2018-2019 yılları arasında GNSS ölçüleri yapılmıştır. Bölgede 8.8.2019 tarihinde bozkurt ilçesi yakınlarında Mw:6.0 (AFAD) büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. 2018 yılı ölçüler kullanılarak bölgenin deprem öncesi hızları ve gerinim alanları elde edilmiştir. Bölgedeki gerinim alanının en büyük değeri deprem merkez üssüne 5 km mesafede hesaplanmıştır. Bu gerinim alanın yönleri ile Depremin odak çözümleri uyum içindedir. Gerinim analizleri tarihte yaşanan diğer depremlerle uyumlu olduğu görülmüştür. 2019 yılında yapılan ölçülerle Bozkurt depreminin atımı hesaplanmıştır. Bölgede 4-18 mm atımlar elde edilmiştir. Bölgede yeteri miktar noktada atım hesaplanamadığı için ters çözümleme işlemi yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 23 GNSS measurement sites that used in previous studies were used to determine the tectonic movements in the Denizli region. GNSS measurements were observed between 2018-2019. An earthquake of Mw: 6.0 magnitude occurred near the Bozkurt district on 8.8.2019 in the region. The pre-seismic velocities and strain areas of the region were obtained using 2018 measurements. The largest value of the strain field in the region was calculated at a distance of 5 km from the earthquake epicenter. The directions of this strain field are in harmony with the Earthquake's focal solutions. The strain analysis was found to be compatible with other earthquakes in history. The displacement of the Bozkurt earthquake was calculated with the measurements made in 2019. 4-18 mm coseismic slips were obtained in the region. Inverse analysis could not be performed since the coseismic slip of sufficient points could not be calculated in the region.