Bolvadin/ Afyonkarahisar kent merkezinde meydana gelen düşey deformasyon hızlarının belirlenmesi
The determination of vertical deformation velocities in the city center of Bolvadin/ Afyonkarahisar
  1. Tez No: 671047
  2. Yazar: KAAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER BAYBURA, DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, Bolvadin ilçe merkezinde meydana gelen asismik yüzey deformasyonlarının hassas nivelman tekniği ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla bölgeye 8 profil 81 noktadan oluşan nivelman ağı kurulmuştur. 115Y246 nolu TÜBİTAK kapsamında 3 kampanya nivelman ölçüsü yapılmıştır. 2019 ve 2020 yıllarında, bu çalışma kapsamında yapılan nivelman ölçüleri ile 5 kampanya ölçü değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucu toplam 360 mm'ye yakın deformasyonlar hesaplanmıştır. Bu deformasyonun nedeninin yeraltı su seviyelerindeki düşüşle beraber tektonik kökenli olabileceği düşünülmektedir. Kampanya ölçümleri sonucunda yapılan değerlendirme ile deformasyon hızının 2016 yılından 2020 yılına kadar arttığı ve sürekli devam ettiği, 2019-2020 dengelenmiş yükseklik farkları incelendiğinde geçmiş yıllardaki deformasyon hızının 2 katına çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the aseismic surface deformations occurring in Bolvadin district center are investigated with precise leveling technique. For this purpose, a leveling network consisting of 8 profiles and 81 points was established in the region. Within the scope of TUBITAK Project numbered 115Y246, 3 campaign of leveling measurements were collected in the study area. In 2019 and 2020, two more measurements campaigns performed within the scope of this study. Therefore, 5 campaigns of measurements were evaluated to investigate the surface deformations. As a result of the evaluations, the deformations up to 360 mm in total were calculated. It is assumed that the reason for this deformation could be of tectonic origin with the decrease in groundwater levels. When the results of the campaign measurements are examined, the rate of deformation increased from 2016 to 2020 and continues to increase steadily. When the 2019-2020 adjusted height differences are examined, it is seen that the deformation rate in the previous years has been doubled.