Sübstitüe ferrosen türevlerinin sentezi (TLC uygulamaları)
The synthesis of derivatives of the substitue ferrosene (TLC application)
- Tez No: 67106
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Tekstil boyarmaddelerinde yaygın olarak kullanılan ve kanserojen etkileri nedeniyle kullanımları yasaklanan bazı aromatik aminlerin ince tabaka kromatografisi ile birbirinden ayrılması ve tanınmasına katkıda bulunmak üzere, seçilen dört aromatik aminin asetilferrosen ile verdiği Schiff bazlarının kromatografik ayrılması uygulanmıştır. Ferrosenden başlayarak sentezlenen asetilferrosen ve aminler arasındaki reaksiyon, Al203 katalizörlüğünde toluen içinde geri soğutucu altında kaynatmakla gerçekleştirilmiş ve reaksiyon ürünleri reaksiyon ortamından ayrılmaksızın kromatografik ayrılmaya tabi tutulmuştur. Çalışmamızda 4-kloroanilin, 4-kloro-2-metilanilin, 2,4-diaminotoluen ve 4- aminobifeniFin asetilferrosen ile verdikleri Schiff bazlarının ince tabaka kromatografisi ile ayrılabildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of the aromatic amines are the starting materials for the synthesis of textile dyestuffs and pigments. However the use of some aromatic amines have been prohibited due to their cancerogenic effects. Since the qualitative analyses of amines in the textiles have some problems in detection procedures, thin layer chromatographic detection have been performed following the Schiff base formation with acetylferrosene. Acetylferrosene has been synthesized starting from ferrosene. The Schiff bases have been prepared in refluxing toluene in the presence of Al203 as catalyst. The reaction mixture has been applied to TLC without separation of the pure Schiff base. In our research, it has been shown that Schiff bases obtained from the reaction of 4- chloroaniline, 4-chloro-2-methylaniline, 2,4-diaminotoluene and 4-aminobiphenyl with acetylferrosene can be effectively separated and detected by TLC and by use of two different mobile phases.