Duygusal zeka ve proaktif kişilik özelliğinin bireylerin kariyer uyum yeteneklerine etkisi
The effects of emotional intelligence and proactive personality traits on individuals' career adaptability
  1. Tez No: 671081
  2. Yazar: HADİL ALZAMO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin duygusal zeká ve proaktif kişilik özelliklerinin kariyer uyum yeteneklerine olan etkisini belirlemektedir. Bu amaç doğrultusunda katılımcıların duygusal zekâ ve proaktif kişilik özelliklerinin kariyer uyumuna olan etkisini belirlemek amacıyla Gaziantep Üniversitesi'nde kayıtlı yabancı uyruklu öğrencilere anket yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 232 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucuna göre öğrencilerin duygusal zekâ ve proaktif kişilik özelliklerinin kariyer uyum yeteneğini yordadığı saptanmıştır. Aynı zamanda duygusal zekā ve proaktif kişilik özelliği ile kariyer uyum yeteneği arasında düşük düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların demografik öellikleri doğrultusunda yapılan analiz sonuçlarına göre cinsiyet, yaş ve çalışma durumu ile duygusal zekâ arasında, eğitim durumu ve çalışma durumu ile proaktif kişilik özellikleri ve öğrencilerin yaş ve eğitim durumları ile kariyer uyumları arasında anlamlı bir farklhlığın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study determines the impact of students' emotional intelligence and proactive personality traals on their career adaptation abilities. For this purpose, the screening model, which is one of the quantitative research methods, was used to determine the effect of participants emotional intelligence and proactive personality traits on career harmony. The sample of the study consists of 232 students. According to the results of the research, it was determined that the emotional intelligence and proactive personality characteristics of the students exhausted the ability to adapt to the career. At the same time, a low level of relationship has been detected between emotional intelligence and proactive personality trait and career adaptation ability. According to the results of the analysis conducted in line with the demographic characteristics of the participants, it was determined that there was a significant difference between gender, age and working status and emotional intelligence, educational status and working status, proactive personality traits and students' age and educational status and career adaptations.