Antibakteriyel hibrit kaplamaların hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of antibacterial hybrid coats
- Tez No: 671106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, polikarbonat (PC) ve polimetil metakrilat (PMMA) yüzeylere nano gümüş, boroksit ve nano TiO2 katkılı silan bağlayıcı madde bazlı hibrit kaplamalar uygulanmıştır. Silan esaslı hibrit kaplama yüzeyleri termal ve UV ile kürlenmiştir. Kaplanan PC ve PMMA yüzeyler temas açısı analizi, FTIR analizi, dijital mikroskop ve antibakteriyel aktivite ile karakterize edilmiştir. Katkısız GLYMO kaplamalar PMMA için 95.89°, PC için 87.84° temas açısı vermiştir. FTIR analizlerinde GLYMO, Ag, Ti, Si ve B için karakteristik pikler elde edilmiştir. Dijital mikroskop görüntülerinde kaplama kalınlığı 3.275-16.116 μm aralığında çıkmıştır. Antibakteriyel testinde e. coli için bakteri üremesini önlemiştir. Staphylococcus aureus için ise en etkili olanlar Ag, Ti ve B sırasını takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nano silver, boroxide and nano TiO2 doped silane binder-based hybrid coatings were applied to polycarbonate (PC) and polymethyl methacrylate (PMMA) surfaces. Silane-based hybrid coating surfaces are thermally and UV cured. Coated PC and PMMA surfaces were characterized by contact angle analysis, FTIR analysis, digital microscope and antibacterial activity. The undoped GLYMO coatings gave a contact angle of 95.89° for PMMA and 87.84° for PC. Characteristic peaks were obtained for GLYMO, Ag, Ti, Si and B in FTIR analyzes. In digital microscope images, the coating thickness was in the range of 3,275-16,116 μm. In its antibacterial test, it prevented bacterial growth for e. coli. For Staphylococcus aureus, Ag, Ti and B were followed by the most effective ones.