Ters yüz öğrenme modelinin biyoloji konularını öğrenmeye etkisi: Mitokondri ve kloroplast örneği
Effect of flipped learning model on learning biology subjects: Mitochondria and chloroplast example
- Tez No: 671107
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, ters yüz öğrenme modelinin biyoloji konularını öğrenmedeki etkisi, mitokondri ve kloroplast organelleri üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ortaöğretim 9. sınıfa devam eden ve amaçlı örneklem yöntemine göre seçilmiş 68 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada kontrol gruplu son test deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu, akademik başarıları birbirine yakın olarak seçilen 34 kontrol ve 34 deney grubu öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubu olarak seçilen öğrenciler için Mitokondri ve Kloroplast konuları ile ilgili ders videoları hazırlanmış, hazırlanan videolar açık kaynak olarak Youtube platformunda araştırmacı tarafından açılan kanala yüklenmiştir. Sınıf dışı ortamda öğrenciler bu videoları izlemiş, sınıfta ise konuyla ilgili istasyon tekniği uygulanmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilere ise konular mevcut biyoloji dersi öğretim programındaki şekliyle geleneksel öğretim yöntemleriyle işlenmiştir. Araştırma toplam 2 hafta sürmüştür. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan açık uçlu 2'şer sorudan oluşan yarı yapılandırılmış 2 form ile toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Kategoriler, 2 alan uzmanının görüşü alınarak oluşturulmuştur. Veri analizinde MAXQDA 2020 programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, ters yüz öğrenme modelinin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin mitokondri ve kloroplast ile ilgili verdikleri doğru cevapların sayısının, geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerden daha fazla olduğu görülmüştür. Bu araştırma sonuçları, ters yüz öğrenme modelinin biyoloji konularını öğrenmede etkili olabileceğini gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the effects of the flipped learning model on learning the subjects of biology through mitochondria and chloroplast organelles. The study groups were composed of students who were the 9th graders in the 2019-2020 academic year and chosen according to the purposeful sampling method. The posttest-only control group design was used in the study. A control group of 34 students with similar academic achievement and an experimental group of 34 students constituted the study group. Video lessons about mitochondria and chloroplast were prepared for the experimental group and they were uploaded onto the researcher's YouTube channel. The videos were watched at home in lieu of lectures in the classroom and the“stations technique”was used in the classroom environment. The control group, on the other hand, were taught the subjects in traditional methods as available in the biology curriculum. The study lasted two weeks. The study data were collected with two forms of four semi-structured open-ended questions prepared by the researcher. The collected data were then put to content analysis. Categories were distinguished by obtaining two experts' views. MAXQDA 2020 was used in the analysis of the data. As a result, it was found that the number of correct answers about the subjects by the experimental group students- with whom the flipped learning model was used- was greater than the answers given by the control group students. The results obtained in this study indicated that the flipped learning model could be effective in learning the subjects of biology.