Grafen nanotabaka katkılı TİO2 kullanarak boya duyarlı güneş hücresi üretimi
Production of dye sensitized solar cell using graphene nanoplatelet doped TİO2
  1. Tez No: 671109
  2. Yazar: AYTEN BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmamızda farklı silan bağlayıcı bileşiklerine nano boyutlu, birkaç tabakalı grafen nanotabaka katkılı Boyar madde içeren TİO2 ince filmler üretilicektir. Çalışmada grafen nanotabaka miktarı, TİO2 nin kaynağı ve silan cinsi gibi parametrelerin etkisi araştırılacaktır. indirgenmiş grafen oksit, FT-IR ve SEM-EDX analizleri ile karakterize edilecektir.Kaplama işleminden sonra güneş pili hücresine dönüştürülerek UV, karanlık ve aydınlıkta akım gerilim ölçümü yapılarak verim tespit edilecektir. Daha sonra SEM ve UV-Visible analizlerine tabi tutulup ve boyarlı ve boyar maddesiz güneş pili numunelerinden elde edilen bulgular karşılaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, TİO2 thin films containing nano-sized, several layers of graphene nanoplatelet doped dye to different silane binder compounds will be produced. In the study, the effect of parameters such as the amount of graphene nanoplatelet, the source of TIO2 and the type of silane will be investigated. It will be characterized by reduced graphene oxide, FT-IR and SEM-EDX analysis. After coating, efficiency will be determined by transforming the solar cell into UV cell, dark and bright current voltage measurement.