Electrıcal characterısatıon of InGaAs/GaAs quantum well and graphene semıconductor structures
InGaAs/GaAs kuantum kuyusu ve grafen yarıiletken yapıların elektriksel karakterizasyonu
  1. Tez No: 673285
  2. Yazar: ADAL. AB. MA. RAJHI ADAL. AB. MA. RAJHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, n-tipi modülasyon katkılı In0.32Ga0.68As/GaAs kuantum kuyusu yapılarının (kuazi-iki boyutlu yapılar) ve TiO2/Si alttaş üzerine büyütülmüş tek katmanlı grafenin (gerçek iki boyutlu) elektronik taşınım özellikleri incelenmiştir. Büyütme sıcaklığının ve ısıl işlemin kuazi-iki boyutlu yapıların elektronik taşınım özelliklerine etkisi de incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, kuazi iki boyutlu yapılarda 4.2K ile 300K arasındaki sıcaklıklarda Hall Olayı ölçümü kullanılarak elektron mobilitesi ve taşıyıcı konsantrasyonu gibi elektriksel özellikleri belirlenmiştir. Isıl işlem ve büyütme sıcaklığının elektronik taşınım özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmış ve taşıyıcıların mobilitesi, yoğunluğu, etkin kütle, alaşım potansiyeli ve arayüz pürüzlülüğü parametreleri açısından etkileri incelenmiştir. Kuazi iki boyutlu yapılarda (In0.32Ga0.68As/GaAs kuantum kuyusu) baskın saçılma mekanizmalarını belirlemek için, elektron mobilitesinin sıcaklığa bağlı değişimi olası saçıla mekanizmaları dikkate alınarak analitik bir modelle belirlenmiştir. Manyetotransport ölçümleri 4.2K ile 300K arasında yapılmış ve etkin kütle, Fermi seviyesi ve 2D taşıyıcı yoğunluğu, Shubnikov de Haas (SdH) salınımlarının sıcaklığa bağlı değişimleri analiz edilerek bulunmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, TiO2/Si altaş üzerine kimyasal buhar depolama biriktirme tekniği kullanılarak tek tabaka olarak büyütülmüş grafenin, elektron mobilitesi ve taşıyıcı yoğunluğu gibi elektriksel özellikleri sıcaklığa bağlı olarak Hall olayı ölçümleri ile belirlenmiştir. Sıcaklığa bağlı elektron mobilitesi karakteristiği olası saçılma mekanizmaları dikkate alınarak analitik bir model ile incelenmiştir. Hesaplamalarda boyuna akustik fonon saçılması, uzak arayüz optik fonon saçılması ve sıcaklıktan bağımsız saçılma mekanizmaları kullanılmıştır. Tüm kuazi iki boyutlu örnekler Tampere Teknik Üniversitesi Optoelektronik Araştırma Merkezi'nde (Finlandiya) Moleküler Demet Epitaksi yöntemi ile büyütüldü. Gerçek iki boyutlu grafen örneğinin büyütülmesi ve fabrikasyonu İhsan Doğramacı-Bilkent Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Kuazi iki boyutlu örneklerin fabrikasyonu İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi Fizik Bölümü İleri Litografik Yöntemler Laboratuarı, magnetotransport ölçümleri ise Nano ve Optoelektronik Araştırma Laboratuarı ile Yüksek Manyetik Alan ve Düşük Sıcaklık Laboratuvarı'nda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electronic charge transport properties of n-type modulation doped (In0.32Ga0.68As/GaAs) quantum well (QW) structures (quasi-2D structures) and single-layer graphene on TiO2/Si substrate (real-2D) structures were studied. The effects of thermal annealing and growth temperature on electronic transport properties of the quasi-2D structures are also studied. In the first part of study, the electrical properties of InGaAs/GaAs quasi -2D samples such as Hall mobility and carrier concentration have been determined using Hall effect measurement at temperatures between 4.2K and 300K. The effect of thermal annealing and growth temperature on electronic transport properties have been investigated and compared in terms of carrier mobility, carried density, effective mass, alloy potential and interface roughness parameters. To determine the dominant scattering mechanisms in the quasi-2D structures (In0.32 Ga0.68As /GaAs), temperature dependent Hall mobility results have been analysed using an analytical model, considering all possible scattering mechanisms in the quasi 2D samples. The magnetotransport measurements was carried out between 4.2K and 300K. The effective mass, Fermi level and 2D carrier density have been calculated by analysing temperature dependence of the amplitude of Shubnikov de Haas (SdH) oscillations. In the second part of study, the electrical properties of a single-layer graphene grown by Chemical Vapour Deposition (CVD) on TiO2/Si substrate (SLG/TiO2 /Si), such as Hall mobility and carrier concentration have been determined by Hall effect measurement at temperatures between 77K and 300K. For explaining the temperature dependence of the carrier mobility. Analytical expressions that given in Section 1.4.2. were used. Longitudinal acoustic phonon scattering, remote interface optical phonon scattering and temperature independent scattering mechanisms were used in the calculations. All quasi-2D samples In GaAs were grown by Molecular Beam Epitaxy (MBE) at Optoelectronic Research Centre (ORC) of Tampere Technique University, Finland. Graphene sample (SLG / TiO2 / Si) were grown and fabricated at İhsan Doğramacı-Bilkent University. The fabrication of quasi-2D materials using photolithography was made at Advanced Lithographic Techniques Laboratory and magnetotransport measurements were carried out Nano and Optoelectronics Research Laboratory and High Magnetic Field Low Temperature Laboratory of Department of Physics, Science Faculty, Istanbul University.