Gönüllü katılımın yoksulluğu azaltmadaki rolü: Aceh örneği
The role of voluntary participation in reducing poverty: The case of Aceh
- Tez No: 671115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yoksulluk, tarihin her döneminde gerek gelişmiş, gerekse az gelişmiş ülkelerin karşı karşıya olduğu sorunların başında gelmektedir. Yoksulluk, bir ülkenin sosyo-ekonomik koşullarının yarattığı bir olgudur. Sosyal harcamalara oldukça yüksek pay ayıran gelişmiş ülkeler dahi, yoksulluk sorununu tamamen ortadan kaldırabilmiş değillerdir. Dolayısıyla dünya üzerindeki tüm toplumlar bu küresel sorunla mücadele etmek durumundadır. Yoksulluk sorunu ile karşı karşıya bulunan ülkeler, yoksulluğu önlemeye ve yarattığı sorunları engellemeye yönelik stratejiler geliştirmektedir. Endonezya'daki ekonomik kriz esas olarak siyasi sorunlar ve enflasyonla sonuçlanan temel ihtiyaçların yüksek fiyatlarından kaynaklandı. Bunun gıda üretiminin değerini artırmada etkisi var ve bu da alt sınıf için zorlaştırmaktadır. Teorisyenlerin çoğu, ekonomik krizin Endonezya'nın ekvatorda olması ve doğal afetlere, sellere, depremlere ve tsunamilere karşı çok savunmasız olması nedeniyle meydana geldiğini, dolayısıyla Endonezya'nın neredeyse her yıl ekonomik yeniden yapılanma ve afetlerden kurtulma yaşadığını iddia ediyor. Bu durum, Endonezya ekonomisi üzerinde her zaman risk unsuru olarak kendisini göstermektedir. Endonezya gibi gelişmekte olan ülkeler için, özellikle Aceh şehri için. Yoksulluk sorunu, toplumun her unsuru tarafından yüzleşilmesi ve çözülmesi gereken temel sorunlardan biridir. Yoksulluğu azaltma stratejileri akademik alanda geliştirilmesi gereken konulardır. Sosyal uzmanların çeşitli görüşleri, hükümetin bir ülkedeki yoksulluğu azaltma çabalarının sivil toplum tarafından desteklenmesi gerektiğini açıklamaktadır. Hükümeti yoksulluğu azaltmaya teşvik etmeye sivil toplumun katılımıyla, bir ülkede kalkınma daha hızlı olacaktır. Gönüllülerin yoksulluğun ortadan kaldırılmasına katılımı, sosyolojik teori bağlamında ilginç bir konudur. Aceh'te yoksulluğun azaltılmasını etkileyebilecek gönüllülerin rolü, motivasyonu, etkisi ve katkısı dâhil olmak üzere, bu çalışmada sosyolojik yönlerin ve sosyal ağ teorisinin tartışılmasıyla yakından ilişkili görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the fundamental problems faced by both developed and underdeveloped countries in every period of history. Poverty is a phenomenon shaped by the socio-economic conditions of a country. Even developed countries, which allocate a high share to social spending, could not completely eliminate the poverty problem. Therefore, all societies in the world have to struggle with this global problem. Countries facing the problem of poverty develop strategies to prevent poverty and prevent the problems it creates. Crises in the Indonesian economy are mainly caused by the weakening of the exchange rate and the high prices of basic necessities leading to inflation. This has the effect of increasing the value of food production, which makes it difficult for the lower classes. Most theorists argue that the economic crisis occurred because Indonesia was at the equator and was very vulnerable to natural disasters, floods, earthquakes and tsunamis, so Indonesia experienced economic restructuring and recovery from disasters almost every year. It always presents itself as a risk factor on the Indonesian economy. For developing countries like Indonesia, especially the city of Aceh. The problem of poverty is one of the main problems that every element of society must face and solve. Poverty reduction strategies are issues that need to be developed in the academic field. The various opinions of social experts explain that government efforts to reduce poverty in a country must be supported by civil society. With the participation of civil society in encouraging the government to reduce poverty, development in a country will be faster. Volunteers' participation in poverty eradication is an interesting topic in the context of sociological theory. This study, which includes the role, motivation, influence and contribution of volunteers who can influence poverty reduction in Aceh, seems to be closely related to the discussion of sociological aspects and social network theory.