Simulation of new construction materials in a computer environment for optimum energy consumption in buildings
Optimum enerji tasarrufu için bilgisayar ortamında yeni yapı malzemelerinin simülasyonu
  1. Tez No: 67113
  2. Yazar: NAMIK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALP SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Enerji fiyatlarında son yıllara kadar gözlenen fiyat artışları, özellikle ülkemiz gibi enerji ithalatçısı kalkınmakta olan ülkelerde enerji tasarrufuna yönelik çağdaş uygulamaların her sektörde ele alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Enerji tüketiminin sektörel dağılımına bakıldığında 1994 verilerine göre konutlardaki tüketimin yaklaşık % 29 olduğu ve bu oranın gelecek on yılda da yerini koruyacağı tahmin edilmektedir. Tipik bir Türk konutu ele alındığında ısıtma için harcanan enerjinin toplamın % 58'ini oluşturduğu görülmektedir. Isıtmada oluşacak enerji tasarrufuna yönelik çalışmaların toplam tüketimde belirgin faydalar sağlayacağı ortadadır. Bu tez kapsamı içerisinde elde edilecek olan tekno-ekonomik analizlerle çeşitli iklimsel şartlar için ekonomik açıdan uygun izolasyon kalınlıkları ve cam tipleri belirlenmiştir. Bu suretle toplu konut projeleri için enerji tasarrufunu optimum boyutlara çıkaran önlemler alınabilecektir. Böylece yanlızca ülkemiz için oluşacak muhtemel bir enerji sıkıntısı önlenmeyecek, ayrıca kaynakların enerjiye dönüşümünde ortaya çıkan çevresel etkiler de azaltılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increase in energy prices in recent years has made the use of new construction materials in new buildings an attractive field of research in mechanical engineering. Energy conservation is indeed a priority problem for a country like Turkey which is a foreign energy resource dependent. According to 1994 statistics the share of buildings among all sectors in Turkey is approximately 29 % and it is expected to be not less than 22 % before 2010. For a typical dwelling, the energy consumed for heating constitutes 58 % of the total, thus making proper heating of buildings a significant and essential problem for this country. Saving energy in buildings requires new public policies, innovations in the design of buildings and components. The main factors influencing energy conservation such as wall and roof insulation, glazing type are examined under the scope of this thesis by using computer code DOE 21 -E using hour-by-hour approach with internal and passive solar gains. With the result of life cycle cost analysis; the optimum use of construction materials determined. By this way, precautions in housing projects that lead to optimum energy conservation, which will not only prevent the occurrence of energy shortage but also lessens the environmental affects resulting from the use of energy sources.