İnsan kaynakları yönetimi performans göstergelerinin karlılık üzerindeki etkisi: otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren bir şirket üzerinde verimlilik modeli denemesi
The effect of human resources management performance indicators on profitability: efficiency model test on a company operating in the automotive supplier industry
- Tez No: 671224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar şirketlerin rekabet güçleri ve performansları üzerinde insan kaynakları uygulamalarının önemli ve olumlu etkilerinin olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu çalışmada insan kaynakları yönetimi uygulamlarıyla ilgili anahtar performans göstergeleri arasında yer alan işgücü devir hızı, devamsızlık, çalışan başına düşen toplam insan kaynakları maliyeti, çalışan başına düşen katma değer göstergelerinin şirketlerin finansal göstergeleri arasında önemli bir yeri olan karlılık üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen ampirik model çerçevesinde global de 10 ülkede yer alan 14 fabrika için 2015-2019 yılları arasındaki veriler kullanılarak çalışma yapılmıştır. Dinamik panel veri analizi ile yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bir İnsan Kaynakları Verimlilik Modelinin ortaya konulmasını sağlamıştır. Geliştirilen model, insan kaynakları süreçlerinden kullanılan performans göstergeleri olan çalışan başına düşen katma değer, devamsızlık, çalışan devir hızı, çalışan başına düşen insan kaynağı maliyetinin şirket karlılığına etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific studies conducted in recent years reveal that human resources practices have important and positive effects on companies' competitiveness and performance. In this study, it is aimed to examine the effect of labor turnover rate, absenteeism, total human resources cost per employee, value added per employee, which are among key performance indicators related to human resource management practices, on profitability, which is an important factor among financial indicators of companies. Within the framework of the empirical model developed, a study was conducted using data between 2015-2019 for 14 plants located in 10 countries globally. It was analyzed using the method with dynamic panal data analysis. The results of the study provided a statistically significant Human Resources Productivity Model. In the developed model, the effect of performance indicators used in human resources processes, which are value added per employee, absenteeism, employee turnover rate, and human resource cost per employee, on company profitability was determined.