Bir yeraltı maden işletme tesisinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve farklı risk değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
The comprehensive comparison of three different risk analysis methods in an actual underground mine with the scope of the occupational health and safety practices
  1. Tez No: 671223
  2. Yazar: ĞURBET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının temel amacı, çalışanların ruhen ve bedenen sağlıklı olmalarını sağlamak ve bu durumlarını muhafaza etmelerini sağlamaktır. Bunun için işyerlerinde ortaya çıkması muhtemel tehlike ve risklerin onlar gerçekleşmeden önce tespit edilip uygun tedbirlerin alınması gerekmektedir. İş yerlerindeki tehlike ve risklerin önceden görülmeleri için yapılan çalışmaya risk değerlendirmesi adı verilmektedir. Risk Analiz Değerlendirmeleri bize ortamın tehlike derecesinin bilgisini ve alınması gereken önlemleri göstermektedirler. Birçok risk değerlendirme yöntemi vardır. Bu tez çalışmasında bunlardan en yaygın olarak kullanılan 5x5 L Matris yöntemi, Fine-Kinney yöntemi ve henüz az bilinen HRNS yöntemi tanıtılmış ve Adana ili Kozan ilçesinde bulunan bir yeraltı kurşun çinko maden işletmesinde uygulanarak karşılaştırılmışlardır. Sonuçta L Matris yönteminin bazı durumlarda büyük riskleri görmediği, Fine-Kinney yönteminin ona göre daha iyi olduğu, HRNS yönteminin ise çalışan sayısını da hesaplamaya kattığı için ve çok tehlikeli iş yerleri ve yeraltı maden işletmeleri gibi çalışanların farklı birimlerde çalıştığı işyerleri için daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of Occupational Health and Safety is to ensure that employees are mentally and physically healthy and to maintain this condition. For this, possible potential hazards and risks that may place in the workplaces must be identified before they occur and appropriate precautions must be taken. This is called risk analysis and defined as identifying and evaluating the dangers and risks in workplaces. Risk analysis gives us information about potential hazards and risks in workplaces and precautions which must be taken. There are many risk analysis methods. In this study, three of those; L Matrix method which is very common, Fine-Kinney method and HRNS method which is not known yet, are introduced and compared by applying them in an underground lead-zinc mine in Adana province, Kozan district. As a result, it was concluded that the L-Matrix method does not classify major risks properly in some cases, the Fine-Kinney method which covers frequency parameter is better than it, and finally, the HRNS method which covers both frequency and the number of workers is more suitable for workplaces where employees work in different units such as underground mining operations.