Mardin ilinde yetiştirilen bazı üzüm çeşitlerinin kurutulmasındafarklı kurutma ortamlarının ve kül oranlarının kuru üzümkalitesine etkileri
Effects of different ash content and drying conditions on the raisin quality of some grape varieties that grown in the Mardin province
  1. Tez No: 671235
  2. Yazar: HATİCE TİMURAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN GÜRSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Mardin ilinde yetiştirilen üç farklı üzüm çeşidinin (Hatun Parmağı, Hasani, Sergi Karası) kurutulmasında farklı kurutma ortamları (toprak, beton, askı) ve kül oranlarının (naturel (kontrol), %12.5, %25 ve %37.5) kuru üzümlerin bazı kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada kuruma süresi, nem içeriği, kuru madde içeriği, titrasyon asitliği, tane- çekirdek boyutları, kuru üzümde ortalama randıman değişimleri araştırılmıştır. Askıda kurutmanın, toprak ve betonda kurutmaya göre daha uzun sürdüğü ayrıca kül uygulamalarında miktarın artmasına bağlı olarak kurutma süresinin kısaldığı saptanmıştır. Kurutmaya alınan çeşitlerden Hasani; diğer çeşitlere göre daha uzun sürede kurumuştur. Kuru üzümün tane boyu üzerine kurutma yerinin ve kül uygulamalarının etkisinin olduğu; toprakta kurutulan örneklerin daha kısa, askıda kurutulan örneklerin ise daha uzun olduğu, ayrıca kontrol grubunda yer alan üzümlerin daha uzun tanelere sahip olduğu saptanmıştır. Çalışmada incelenen çeşitlerin bazı çekirdek özelliklerinin kurutma yeri ve kül uygulamalarından etkilendiği; bandırma çözeltisindeki kül miktarının artması hem çekirdek enini hem de çekirdek boyunu azalttığı saptanmıştır. Kuru üzüm üretiminde önemli kriterlerden biri olan randımanı ve kurutulmuş üzümlerin sınıfını; çeşit, kurutma yeri ve kül uygulamalarının etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different drying conditions (soil, concrete, hanger) and ash rates (natural (control), 12.5%, 25% and 37.5%) of raisins in drying of three different grape varieties (Hatun Parmağı, Hasani, Sergi Karası) grown in Mardin province Its effects on some quality characteristics have been studied. Drying time, moisture content, dry matter content, titration acidity, berry-seed sizes, average yield changes in raisins were investigated in the study. It was determined that suspended drying takes longer than drying in soil and concrete, and the drying time is shortened due to the increase in the amount of ash applications. Hasani, one of the varieties taken for drying; it dried in a longer time than other varieties. Drying place and ash applications have an effect on the berry size of raisins; it was determined that the samples dried in the soil were shorter, the samples dried in suspension longer, and the grapes in the control group had longer berrys. Some of the core properties of the varieties examined in the study were affected by the drying place and ash applications; it was determined that the increase in the amount of ash in the dipping solution decreased both the core width and the core length. One of the important criteria in raisin production is the yield and the class of dried grapes; it was determined that the variety, drying place and ash applications did not affect.