Kişilik tipleri ile kariyer algısı ve seçimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personal types and career perception and selection
- Tez No: 671234
- Danışmanlar: DOÇ. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kişilik tiplerinin, bireylerin kariyer algısı ve seçimi üzerindeki etkileri belirlemeye çalışmaktır. Kariyer algısına ilişkin basamakların incelenmesi ve kişilik türleri ile aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda nicel araştırma yöntemi olan anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmada uygulanan anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde demografik özelliklere yönelik sorular bulunmaktadır. İkinci bölümünde kariyer algılarına ölçmeye yönelik 'Örgütsel Kariyer Yönetimi uygulamaları algılama ölçeği' uygulanmıştır. Anketin üçüncü bölümünde ise kişilik özeliklerini ölçmeye yönelik 'Kişiliğin Beş Temel Özelliği' ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 20TR paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma hizmet sektöründe çalışanlara yapılmıştır. Araştırma sahası olarak Ankara ili seçilmiş olup toplam 401 çalışan ile anket yapılmıştır. Son olarak da araştırma sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırmada beş faktör kişilik boyutları ile kariyer değerleri boyutları arasında istatistiksel açıdan pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Beş faktör kişilik alt boyutları ile örgütsel kariyer yönetimi uygulamaları arasındaki ilişki korelasyon analizi ile ele alındığında, çalışanların beş faktör kişilik alt boyut algıları ile örgütsel kariyer yönetim uygulamaları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre, çalışanların dışadönük kişilik özellikleri arttıkça örgütsel kariyer yönetimi uygulamalarına ilişkin algılarının da arttığı ve çalışanların uyumluluk özellikleri arttıkça örgütsel kariyer yönetimi uygulamalarına ait algılarının da arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to try to determine the effects of different personality types on individuals' career perception and choice. It is important to examine the steps related to career perception and to determine the relationship between personality types and them. In this direction, the questionnaire technique, which is a quantitative research method, was used. The questionnaire form applied in the study consists of three parts. There are questions about demographic characteristics in the first part of the questionnaire. In the second part,“Organizational Career Management practices perception scale”was applied to measure career perceptions. In the third part of the questionnaire,“Five Basic Characteristics of Personality”scale was used to measure personality traits. The data obtained were evaluated in computer environment by using the SPSS 20TR package program. The research was conducted on those working in the service sector. Ankara was chosen as the research area and a survey was conducted with a total of 401 employees. Finally, the research results were evaluated. In the study, statistically positive significant relationships were found between the five factor personality dimensions and career values dimensions. When the relationship between the five-factor personality sub-dimensions and organizational career management practices was analyzed by correlation analysis, it was found that there was a significant relationship between the employees' perceptions of the five-factor personality sub-dimension and organizational career management practices. Accordingly, it is seen that as the extroverted personality traits of the employees increase, their perception of organizational career management practices also increases, and as the adaptability characteristics of the employees increase, their perception of organizational career management practices also increases.