Bitcoin vs gold price: A causality analysis
Bitcoin ve altın fiyatı: Nedensellik araştırması
  1. Tez No: 671238
  2. Yazar: CAN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURÇAK MÜGE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bitcoinin finansal dünyaya ilk kez tanıştırıldığı 2008 yılında finansal dünya Büyük Buhran'dan beri karşılaşılan en büyük finansal krizle yüzleşir bir durumda ve çaresiz bir hengame içindeydi. Krizi tetikleyen kurumlar olarak görülen bankalara karşı olumsuz bir tepki söz konusuydu. Merkez bankaları ve bankalar gibi özel parasal kurumlara karşı olan güven seviyesi tüm zamanların en düşüğündeydi. Oysaki bitcoin güvenilen merkezi üçüncü taraf otoritelerine sahip olan geleneksel finansal dünyaya alternatif bir çözümdü. Bu yeni geliştirilmiş alternatif ödeme sistemi uçtan uca merkeziyetsiz bir yapı olan blokzincir sisteminden oluşmaktaydı. Başka bir deyişle güvenilir üçüncü bir kuruma dayanmamaktaydı. Sistemin kullanıcıları başka bir aracı olmadan birbirlerine fon gönderip alabilmekteydiler. Bitcoin para arzı ekosisteminde merkezi bir otorite olmadığı için değiştirilememekteydi. Bu çalışmanın amacı Bitcoin ile Altın, Japon Yen'i, Çin Yuan'ı ve Bitcoin işlem hacmi arasındaki nedensellik ilişkisini analiz etmektir. Altının kısıtlı arz gibi Bitcoin özelliklerine sahip olması ve Çin ve Japonya gibi ülkelerde Bitcoinin popüler ve kullanımının yaygın olması sebebi ile Altın, Yen ve Yuan değişken olarak seçilmiştir.Bu ilişkileri test etmek için 28.04.2013'ten 19.10.2018'e kadar olan günlük veri kullanılarak Sürekli Dalgacık Dönüşümü Tekniği uygulanmıştır. Alınan sonuçlar Bitcoin'den Yen'e ve Altına 2014 yılı 3. çeyrekten 2015 yılı 2. çeyreğe kadar olan dönemde ters yönlü, Bitcoin'den Yuan'a 2018 1. ve 2. çeyrekte ters yönlü ve Bitcoin'den işlem hacmine 2017 yılı içerisinde doğrusal bir nedensellik ilişkisi bulunduğunu göstermiştir. Bunun yanında, Yen'den Bitcoin'e 2015 3. çeyrekten 2018 1.çeyreğe ters yönlü, altından Bitcoin'e 2016 1. çeyrekten 2017 3. çeyreğe kadar olan dönemde ters yönlü, 2016 yılı içerisinde işlem hacminden Bitcoin'e doğrusal ve son olarak da Yuan'dan Bitcoin'e 2017 yılı içerisinde ters yönlü nedensellik ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the year 2008 when Bitcoin was proposed to the financial world for the first time, the financial world was in a desperate turmoil facing with the biggest financial crise the world has experienced from the time of Great Depression. There was a general negative reaction to banks which are seen as institutions that have triggered the crise. The confidence to those kind of institutions such as central banks and private monetary institutions such as banks were at all time low. Bitcoin, however was an alternative solution to the traditional financial world with trusted central third party authorities. This newly invented alternative method of payment is composed of a blockchain system which is a peer to peer to network with a decentralized structure. Moreover, the money supply can not be altered in bitcoin ecosystem because there is no central authorities. The purpose of this study is to analyse causal relationship between Bitcoin and Gold, Bitcoin Transaction Volume, Japanese Yen and Chinese Yuan.Because gold has Bitcoin characteristics such as limited supply and Bitcoin is popular and widely used in countries such as Japan and China; Gold, Yuan and Yen were chosen as variables.In order to test these relationships Continuous Wavelet Transformation Technique is employed with daily data from 28.04.2013 to 19.10.2018. The results have shown that there is a causal out of phase relationship from bitcoin to Yen and gold from 2014 3rd quarter to 2015 2nd quarter, a causal out of phase relationship from bitcoin to Yuan in 2018 1st and 2nd quarter and an in phase relationship from bitcoin to transaction volume in 2017. Furthermore, according to test results there is also an out of phase relationship from Yen to bitcoin in the period 2015 3rd quarter-2018 1st quarter, an out of phase relationship from gold to bitcoin in 2016 1st quarter-2017 3rd quarter, an in phase relationship from transaction volume to bitcoin in 2016 and finally an out of phase relationship from Yuan to Bitcoin in the year 2017.