Financial economics of cryptocurrency markets
Kripto para piyasalarının finansal ekonomisi
  1. Tez No: 720292
  2. Yazar: AYLİN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Finans sektörü son zamanlarda, kısa vadeli dijital ve teknolojik yeniliklerin etkisiyle kademeli bir değişim yaşamaktadır. Blokzinciri gibi gelişmekte olan dağıtık defter teknolojileri (DLT), yatırımcılar ve şirketler için hızlı, güvenli ve düşük maliyetli eşler arası işlemler sağlayan yeni fırsatlar sunmaktadır. Blokzincirin ilk uygulaması olan Bitcoin, diğer uygulamalara ve ürünlere ilham vermiş ve binlerce başka kripto para biriminin ve yeni kitle fonlaması dalgasının yaratılmasına yol açmıştır. Bu çalışmanın temel amacı hem kripto para birimlerini hem de kripto para birimi tabanlı kitle fonlamasını araştırmaktır. Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ICO başarısının ve ICO'ların satış sonrası performansının belirleyicileri analiz edilmektedir. Daha yüksek derecelendirmelerin, daha kısa kampanya süresinin, token satışı için daha küçük payın, daha fazla sayıda uzman ve gelişen ekipte daha fazla üyenin ICO başarısı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca teklif fiyatı, piyasa duyarlılığı ve uzun vadeli ICO sonrası performans arasında önemli bir ilişki gözlemlemekteyiz. Ne var ki, başarılı bir ICO ve ICO sonrası performansın anahtarı, kripto para piyasalarındaki patlama ve düşüş dönemleri arasında farklılık göstermektedir. İkinci bölüm, Bitcoin, Litecoin, Ripple ve Ethereum gibi piyasa değerine göre en büyük dört kripto para biriminin zayıf form etkinlik özelliğini incelemektedir. Farklı gün içi frekanslar için farklı Hurst üstel katsayı tahmin teknikleri kullanılmıştır. Fiyatlama etkinliği için örnekleme sıklığına göre U şeklinde bir model ortaya konmuştur. Son kısım, Bitcoin'in korunma ve güvenli liman özellikleri ve diğer kıymetli metallerle (altın, gümüş, platin ve paladyum) bağlantıları üzerinedir. Yüksek frekanslı verileri kullanarak, Bitcoin ve kıymetli metaller arasındaki dalgalanmada yayılma etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sonuçlar, risk yayılmalarının zamana bağlı olduğunu ve ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamalara ve siyasi olaylara duyarlı olduğunu göstermektedir. Genel olarak, kripto para birimlerinin sermaye piyasalarındaki rolüne hem piyasa hem de kurumsal tabanlı yaklaşımların anlaşılmasına katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The financial sector is currently experiencing a gradual change, driven by near-term digital and technological innovations. Emerging distributed ledger technologies (DLT), such as Blockchain, open new avenues for investors and companies providing fast, secure, and low-cost peer-to-peer transactions. Bitcoin, the first application of Blockchain, has inspired other applications and products, and led to the creation of thousands of other cryptocurrencies and new wave of crowdfunding. The primary purpose of this study is to investigate both cryptocurrencies and cryptocurrency-based crowdfunding. This dissertation made up of three main parts. In the first part, the determinants of Initial Coin Offering (ICO) success and aftermarket performance of ICOs are analyzed. We find that higher ratings, shorter duration, smaller share for token sale, larger number of experts and more members in the developing team have a positive impact on ICO success. We also observe a significant relationship between offer price, market sentiment and longer term post-ICO performance. Yet, key to a successful ICO and post-ICO performance differ between boom vs bust periods in the cryptocurrency markets. The second part deals with the weak-form efficiency property of four largest cryptocurrencies by market capitalization, i.e. Bitcoin, Litecoin, Ripple and Ethereum. We use different Hurst exponent estimation techniques at different intraday frequencies. We reveal a U-shaped pattern for pricing efficiency with respect to the sampling frequency. The last part is about the hedge and safe-haven properties of Bitcoin, and its interlinkages to other precious metals (gold, silver, platinum, and palladium). Using high frequency data, we find evidence of spillover effects in volatility among Bitcoin and precious metals. Furthermore, the results suggest that the risk spillovers are time dependent and are sensitive to slowdowns in economic activity and political events. Overall, we contribute to the understanding of both market and corporate based approaches to the role of cryptocurrencies in capital markets.