Blockchain usecases in real estate ecosystema smart contract example
Gayrimenkul sektöründe blok zincirin kullanım alanlarıakıllı anlaşma örneği
  1. Tez No: 676682
  2. Yazar: HAKKI YAVUZ AKAGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM YAVUZ ARSLANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
20. yüzyılda gayrimenkul sektöründeki gelişmeler sadece dizayn ve kullanılan malzeme alanında olmaktaydı. Daha sonraki yıllarda yapılar da akıllanmaya başladı, bilgisayar kontrollü dışarıdaki ısıya göre iç mekandaki ısıyı ayarlayan sistemler, bozulunca teknik servis çağıran asansörler yapılara dahil oldular. Böylece bilgisayar bilimi hem yazılımsal hem donanımsal olarak gayrimenkul sektörüne girmiş oldu. Gayrimenkul sektöründe kira kontratlarının veya gayrimenkul satışlarının blokzincir temelinde akıllı anlaşmalarla yapılmaya başlandığı bir döneme giriyoruz. Bu tezin yazım amacı 2008 yılında temelleri atılan blokzincir teknolojisinin, öncelikle Bitcoin aracılığıyla adını tüm dünyaya duyurması, daha sonra Ethereum, Cordana gibi kritoparaların ortaya çıkmasıyla beraber sundukları birçok imkanın keşfedilmesiyle beraber birçok kişide bu kavramların ne olduklarına dair merak uyandırmasından kaynaklanmaktadır. Bu kavrmalar incelendiğinde blokzincir ve akıllı anlaşmaların para transferi ve finans dünyası dışında da kendilerine uygulama alanı bularak, lojistikten organik yiyecek sektörüne, sadakat programlarında kazanılan puanların takibinden, kişilerin online test sonuçlarının takibine kadar neredeyse her sektörde kendisine yer bulması ve kullanım alanının gayrimenkul sektörüne kadar uzandığının fark edilmesiyle yarattığı merak artmıştır. Blokzincir ve akıllı anlaşmaların gayrimenkul sektöründe de kullanılması ve sektörde yıllardır yaşanan bazı ciddi sorunlara çözüm olması sebebiyle yurtdışında blokzincir ve akıllı anlaşmalar konularıyla yazılan tezlerde önemli bir artış olduğu görülmüş ve bu tezin bu konuda yazılmasına karar verilmiştir. Ülkemizde de blokzincir ve akıllı anlaşmalarla ilgili araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Kodlama, hukuk ve kriptoparalarla ilgili kaynaklar türkçe olarak yazılmaya başlanmıştır. Bu tezin yazılması öncesinde yabancı literatürde yazılmış blokzincir ve akıllı anlaşma hakkındaki kaynaklar incelenmiş, daha sonra sayıları az olmakla birlikte özellikle gayrimenkul geliştirme konusunda yazılmış blokzincir ve akıllı anlaşmalar hakkındaki kaynaklar incelenmiştir. Son olarak bir akıllı anlaşmayı bilgisayarda simüle etmek için gerekli programlar incelenmiş ve bilgisayara kurularak test edilmiştir. Birinci bölüm giriş kısmı olup ülkemizde gayrimenkul sektöründeki gayrimenkkul satış ve pazarlanması esnasındaki bazı temel sorunların tespiti ve bu sorunların blokzincir ve akıllı anlaşmalarla nasıl çözülebileceğine yer verilmiştir. İkinci bölümde blokzincir teknolojisinin çok eski olmayan geçmişinden başlanarak, bu soyut kavram görsel olarak anlatılmaya çalışılmış, dünya çapında çığır açan esas özelliğiyle şimdiye kadar çözülememiş hangi problemi çözdüğüne değinilmiş, diğer genel özellikleri hakkında bilgiler verilmiş ve farklı sektörlerdeki birçok kullanım alanları ilgili sektörlerden örneklerle belirtilmiştir. Ayrıca teknik anlamda çok derine inilmeden blokzincir teknolojisinin temeli ve bu temeli oluşturan ana kavramlara yer verilmiştir. Ayrıca yeni ihtiyaçlardan doğan Bitcoin'in ikinci versiyonu olarak anılan Ethereum'dan, ve Ethereum'un büyük şirketlerin kullanıma uygun hali olan Hyperledger'dan ve en son olarak bu platformlarda çalışabilecek olan akıllı kontratlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ülkemizde gayrimenkul sektöründe özellikle gayrimenkul pazarlama ve satışında yaşanan bazı problemler tespit edilmiş ve bu problemlerin blokzincir ve akıllı anlaşmalarla nasıl çözülebileceği konuları irdelenmiştir. Bu çözümlerle ülkedeki gayrimenkul sektörünün tüm oyuncuları arasında (alıcılar, satıcılar, tapu daireleri, belediyeler, avukatlar, bankalar, hastaneler, noterler vs) nasıl daha hızlı, daha güvenli, kaydı değiştirilemez ve geriye yönelik silinemez bilgi akışının olabileceğinden bahsedilmiştir. Tüm bunların uygulanması neticesinde gayrimenkul sektörü son derece şeffaf, güvenilir ve denetlenebilir olacağı, hem ulusal hem de uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye gayrimenkul sektörünün toplam finansal değerinin artacağı bir gerçektir. Dördüncü bölümde blokzincir ve akıllı anlaşmaların bilgisayar ortamında çalıştırılması için gereken önşartlar ve gerekli alt programlardan bahsedilmiş. Bu alt programlar kurulduktan sonra bilgisayarda sanal bir blokzincir yaratan Ganache'dan, kullanıcıları blokzincire bağlayan MetaMask'dan, blokzincir geliştirme arayüzü Truffle ve Remix IDE'den ve bir akıllı anlaşma yazma dili olan Solidity'den bahsedilmiştir. Ganache ve MetaMask uygulamalarının detaylı kurulumları, birbirleriye iletişimleri ve yapılması gereken ayarlar ekran görüntüleriyle verilmiştir. Ayrıca üçüncü bölümde bahsedilen akıllı anlaşmalardan hem gayrimenkul araştırma aşamasında karşılaşılan alıcı ile satıcı arasındaki güven problemini çözmek için örnek bir çalışma algoritması yapılmış ve bu algoritma Solidity dilinde kodlanmış ve Ek-A da verilmiştir. Ayrıca kiraya veren ve kiracı arasında kira kontratı örneği yapan bir akıllı anlaşma da ve Ek-B de örnek olarak verilmiştir. Ayrıca Ek-A da verilen akıllı anlaşmanın Chrome da çalışan Remix IDE uygulamasında çalıştırılması, bilgisayar diline çevrilmesi ve blokzincire simulatörüne yazılması neticesinde oluşan bloklar ve blok içindeki bilgiler de ekran görüntüsü olarak verilmiştir. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler bulunmaktadır. Sonuç olarak ülkemizde gayrimenkul satış fiyatının bile tapu dairesinde beyan usulüne dayalı olduğu, gerçek satış bedelinin alıcı ve satıcı haricinde kimsenin bilemediği bir yapıdan çıkıp satış fiyatının gerçek ve adil olarak gayrimenkul değerleme uzmanlarınca tespit edildiği ve satışın bu bedel üzerinde yapıldığı, bu bedelin blokzincire işlenmesi sebebiyle değişirilemez bir şekilde kaydının yapıldığı ve ileri zamandaki yapılacak benzer özellikteki satışlara emsal olabilecek bir yapıya dönüşmesine sebep olacağı için blokzincir ve akıllı anlaşmalar tüm dünyada gayrimenkul sektörüne katma değer sağlayacağı gibi ülkemizde gayrimenkul sektörünün gelişmesine daha da büyük faydası olacağı aşikardır. Blokzincir ve akıllı anlaşmaların sadece satış anındaki katkısı yanında, gayrimenkulünü kendisi alan veya satan, gayrimenkul değerleme uzmanı veya banka kredisi kullanmayan, makul bir fiyata sahip ülkemizdeki ortalama bir gayrimenkul için; satış öncesi birbirini tanımayan alıcı ve satıcı kişilere de tarafların birbirine güvenme zorunluluğunu ortadan kaldırması bakımından büyük kolaylık sağlayabilir, şöyle ki; alıcı taraf satıcıya ait bir gayrimenkulü satınalma amacıyla ziyaret etmek istediğinde satıcının karşılaştığı en büyük problem alıcının gayrimenkulü almak için yeterli miktarda finansal gücünün olup olmadığının sorgusudur. Buradaki esas husus alıcının nekadar finansal gücü olduğu değil, finansal gücünün gayrimenkulün satış bedelinden fazla olup olmadığıdır. Bu kuşku alıcının telefonundan vereceği bir onayla satıcıya ispatlanabilir. Bu durumu özetleyen bir akış diyagramı örnek olarak verilmiştir. Alıcının yeterli miktarda finansal gücünün olduğunun kontrolünden sonra eğer alıcı gayrimenkulu gezip görmüş ve beğenmiş ise bu sefer de alıcı satıcıdan gayrimenkulle ilgili iskan, tapu senedi, deprem raporu, mimari projesi, tadilat projesi, varsa imar affı başvurusu gibi evrakları isteyerek gayrimenkul hakkında hukuki ve mimari bilgiler elde etmek isteyebilir. Bu durumda genellikle bu bilgilerin hepsi veya birkısmı ya satıcıda bulunmayabilir yada bulunsa bile güncel bilgiler olmayabilir. Böyle bir durumda Satıcının vereceği bir onayla alıcı gayrimekule ait güncel bilgilere ilgili kurumlardan dijital ortamda ulaşma imkanı bulabilir. Böylelikle hem aracılara hem de iş takipçilerine gerek kalmayacak, güncel bilgiler idari makamlardan temin edilebilecektir. Bu durum piyasaki tüm verilerin ve fiyatların şeffaf olması, değiştirilemez bir biçimde saklanabiliyor olması bakımından da piyasadaki tüm taraflara güven veriliyor olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, developments in real estate were in the field of design and materials used. Higher buildings and impressive structures gave a modern impression. In the following years, the buildings also started to get smarter, computer-controlled systems that adjust the internal temperature according to the outside temperature, and elevators call technical service when they break down. That means computer science has entered into real estate as both software and hardware. As a result, the civil engineers who manufacture the building, the architects who draw it, the bankers who finance it, and the software developers who construct the internet of things infrastructure have the chance to work together. The aim of this thesis is the blockchain technology is invented just more than one decade. With the emergence of cryptocurrencies such as Ethereum and Cordana and the evolution of smart contracts, they find applications differnet different from money transfer and finance. Blockchain has use-cases from logistics to the organic food sector, from tracking the points earned in loyalty programs to tracking online test results of people. Before writing this thesis, the sources about Blockchain and smart contracts in literature were examined. Also, the necessary programs to simulate a smart contract on the computer were examined and tested by installing them on the computer. The first chapter is the introductory part, and it includes the determination of some problems during the sale and marketing of real estate in the real estate sector in our country and how they can be solved with Blockchain, and smart agreements. In the second part, the blockchain concept has been tried to be explained. It has been mentioned which problems can be solved. In addition, the basis of blockchain technology and the main concepts that form this basis are included. Later, Ethereum, referred to as the second version of Bitcoin, then Hyperledger, which is the suitable version of Ethereum for use by large companies, and smart contracts that can run on these platforms are mentioned. In the third chapter, some problems in the real estate sector in our country have been identified and how these problems can be solved with Blockchain and smart agreements are discussed. It is mentioned how faster, safer, unchangeable, and indelible information flow can be achieved between all the real estate sector players in the country (buyer, seller, land registry office, municipalities, lawyers, banks, hospitals, hospitals, notaries, etc.). As a result of all these, it is a fact that the real estate sector will be highly transparent, reliable, and auditable, and the total financial value of the Turkish real estate sector will increase for both national and international investors. In the fourth chapter, the prerequisites and necessary sub-programs for the operation of Blockchain and smart contracts in the computer environment are mentioned. After that Ganache creates a virtual blockchain on the computer, MetaMask, which connects users to the blockchainBlockchain, Truffle the blockchain development interface, and Solidity, a smart contract writing language, is mentioned. In addition, a sample working algorithm was made from the smart contracts mentioned in the third chapter, and this algorithm was coded in Solidity language and given as an example in Annex-A. The fifth chapter contains conclusions and recommendations. The conclusion is smart contracts may streamline all the processes from pre-sale to aftersale. The pre-sale pain-points are arise from the fact that seller and buyer does not know each other so they do not have trust. The seller wants to know the financial situation of the buyer is enough to buy the real estate. The dilemma is to prove that the financial situation is higher that the amount of rela estate without telling the exact amount of funds of buyer. This sitation is knows as zero knowledge proof. Additionally buyer may be given permission to only read the seller's real estate's documents. The sale pain-point is the exchange of funds and ownership must be at the same time. Otherwise the buyer will not transfer the funds before taking the ownership of the property and the seller will not transfer the ownership before receiving the funds. This simultaneous exchange can be accomplished by a smart contract, a digital version of a real world contract, that is run by itself after it is code with if-then-else clauses. After-sale paint point may paying of the taxes every year, or paying the site montly fees on time continuously.