Identification and analysis of potential breast cancer stem cells in human breast cancer cell lines
- Tez No: 671248
- Danışmanlar: DR. KARSTEN JÜRCHOTT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Charité–Universitätsmedizin Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Cancer is one of the most common and for in some cases incurable diseases due to its relapse after chemotherapy or surgical excision of the tumor bulk from cancer tissue. Some recent studies have hypothesized that the recurrence of cancer from the same origin is caused by cells so-called“cancer stem cells”(CSCs) which show similar a phenotype as stem cells and can escape from or cannot be targeted by traditional cancer therapies such as chemotherapy or surgery. In order to identify these CSCs, some fluorescence dyes e.g. rhodamine 123 and Hoechst 33342 were used. These CSCs are able to exclude fluorescence dyes defining a cell population called“side population”cells. Several studies have proved that SP cells are highly drug resistant and have more potential to initiate tumorigenesis than other differentiated tumor progeny. In this project we tried to analyze these cells within the human breast cancer cell lines in order to identify CSCs. Five different human breast cancer cell lines; BT20, MCF7, MDAMB, R103 and R193 were cultured under normal conditions and stem cell culture conditions in ultra low binding dishes to test the alterations in the SP cell portions under 2 different culturing circumstances. The cells were treated with rhodamine 123 dye to discriminate the SP cells in a FACS (fluorescence activated cell sorting) sorter. Besides, all cell lines were tested by the FACS method to identify expression profiles of potential cancer stem cell markers: breast cancer resistance protein 1 (BCRP1), CD133, CD44, CD166 and CD34. Another prognostic marker in cancer patients called Y-box binding protein (YB-1) is a transcriptional and translational regulatory protein. It was known that YB-1 is upreglated during tumorigenesis in some mice models and involved in regulation of ABC transporters which are overexpressed in CSCs. Therefore we hypothesized that there can be a correlation between YB-1 expression and CSCs. So we tried to downregulate the YB-1 expression in the MCF7 cell line by transducing MCF7 cells with specific siRNA constructs targeting YB-1 mRNA to elucidate the function of YB-1 in drug resistance of cancer cells and the initiation of tumorigenesis.
Özet (Çeviri)
Kanser, kemoterapi veya kanserli kitlenin alınması akabinde dahi tekrar nüksetme yeteneğine sahip olduğundan, bazı vakalar için tedavisi edilemeyen en yaygın hastalıklardan biridir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar şu hipotezi ortaya koydu; kanserin nüksetmesi mutasyona uğramış olan kök hücre karakterli“kanser kök hücresi”(CSC) denen bir gurup hücreden kaynaklanmaktadır ve bu hücreler klasik kemoterapi veya ameliyat gibi yöntemlerle yok edilememektedir. Bu CSC hücrelerini tanımlayabilmek için, rhodamine 123 ve Hoechst 33342 adlı nükleer floresan boyalar kullanılmaktadır. Bu CSC hüclerinin en belirgin özelliği bu floresan boyaları hücre dışına atabilmeleri ve“alt hücre topluluğu”(SP) adı verilen heterojen bir hücre kümesini oluşturabilmeleridir. SP denen bu hücreler ilaçlara karşı yüksek direnç sahibidir ve normal kanser hücrelerine kıyasla kanseri başlatmada daha yüksek potansiyele sahip, daha az özelleşmiş hücrelerdir. Bu calışmada CSC hüclerini tanımlamak için 5 tane insan göğüs kanseri hücre kültürü (BT20, MCF7, MDAMB, R103 and R193) kullandık. Bu hücreler, SP'deki değişimi test etmek amacıyla 2 farklı ortamda büyütüldü; normal kültür ortamında ve düşük tutunma sağlayan petri tabaklarında kök hücre kültür ortamında. SP'yi bulmak için, bu hücreler rhodamine 123 ile boyandı ve 'floresan tabanlı hücre ayıracı' (FACS) yardımıyla analiz edildi. Ayrıca tüm hücreler, potansiyel kanser kök hücre proteinleri; BCRP1, CD133, CD44, CD166 ve CD34'nin tespiti için test edildi. Kanser hastalarında prognos için kullanılan bir protein olan YB-1, transkripsiyon ve translasyonda düzenleyici göreve sahiptir. Fare modelleriyle yapılan deneylerde, tümör oluşumu esnasında YB-1 seviyesinin arttığı ve kanser hastalarında seviyesi artan ABC taşıyıcılarının düzenlenmesinde YB-1'in rol aldığı bilinmektedir. Bu nedenle YB-1 ile CSC'ler arasında bir ilişki olabileceği tahmin edilmektedir. Son olarak, MCF7 hücreleri, Y bölgesine bağlanan YB-1'nin inhibisyonu için, YB-1'e spesifik siRNA moleküleriyle muamele edildi ve YB-1'in kanser oluşumunda ve kanser hücrelerindeki ilaç direnç mekanizmasındaki rolünün bulunması amaçlandı