Şehir markalaşması bağlamında kentsel rekreasyon alanları ile şehir imajı ilişkisinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on the relationship between urban recreation areas and city image in the context of city branding
- Tez No: 671258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Şehir markalaşmasında ve şehir imajında önemi her geçen gün artan kentsel rekreasyon alanlarının özgünlüğü ve kente artı değer katabiliyor olması kentin çekim merkezi haline gelmesine katkı sağlamaktadır. Şehir markalaşma çabaları, kentin geleceğine yönelik bir vizyonunun oluşmasını sağlamaktadır. Bir şehri markalaştırma amacına hizmet eden vizyonun varlığı, kentin tüm paydaşlarına nereye ve nasıl gideceklerini anlatan önemli bir unsurdur. Herhangi bir kentte yaşanan sosyal ve kültürel değişimlerin, o şehrin imajını olumlu ya da olumsuz şekilde etkilediği görülmektedir. Son dönemlerde oluşan ve birbirinin aynısı olan kentler, kentle alakası bulunan insanların zihinlerinde farklı bir imaj oluşturmazken, aynı zamanda o kentin değer kaybetmesine de neden olabilmektedir. Şehir imajı şehir marka değeri oluşumunda da önemli bir rol oynamaktadır. Şehir markası oluşturulurken, o şehrin cazibesi, çekiciliğinin yüksek olması marka değerine olumlu anlamlar katmaktadır. Şehir markası yaratmakta da ilk başvurulacak unsur, o şehrin imajını olumlu unsurlarla yeniden inşa etmektir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, kent algısının şekillenmesinde ve şehir markalaşmasında kentsel rekreasyon alanlarının rolünü tespit etmektir. Bununla birlikte çalışmanın bir diğer amacı ise bilişsel ve duygusal değerlerin, şehir imajı üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkisinin olup olmadığını analiz etmektir. Bu kapsamda araştırmanın evrenini, şehirde yaşayan ve şehir dışından gelerek Konya Mevlana Müzesini, Kelebekler Vadisini ve 80 Binde Devri Âlem Parkını ziyaret eden kişiler oluşturmaktadır. Ancak, araştırma kapsamında ilgili kentsel rekreasyon alanlarını ziyaret eden kişilerin tamamına ulaşmak zaman kısıtı, maliyet ve örnekleme ulaşım zorluğundan dolayı, araştırma olasılığa dayalı olmayan örnekleme türlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemlerinden yüz-yüze görüşme yöntemi ile anket tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The uniqueness of urban recreation areas, whose importance is increasing day by day in city branding and city image, and their ability to add value to the city contribute to the city becoming a center of attraction. City branding efforts create a vision for the future of the city. The existence of a vision that serves the purpose of branding a city is an important element that tells all stakeholders of the city where and how they will go. It is seen that social and cultural changes experienced in any city affect the image of that city positively or negatively. Recently formed and identical cities do not create a different image in the minds of people who are related to the city, but they may also cause that city to lose value. The image of the city also plays an important role in the formation of city brand value. While creating a city brand, the attractiveness of that city and its high attractiveness add positive meanings to the brand value. The first thing to apply in creating a city brand is to rebuild the image of that city with positive elements. In this direction, the aim of the research is to determine the role of urban recreation areas in shaping urban perception and city branding. However, another aim of the study is to analyze whether cognitive and emotional values have a direct and significant effect on city image. In this context, the universe of the research consists of people living in the city and coming from outside the city and visiting Konya Mevlana Museum, Butterfly Valley and 80 Thousand Age World Park. However, due to time constraints, cost and difficulty of sampling access to all of the people who visit the relevant urban recreation areas within the scope of the research, the research was carried out with the convenience sampling method, which is one of the non-probabilistic sampling types. In the research, one of the data collection methods, face-to-face interview method and survey technique were used.