Çocukluk çağında aile içerisinde şiddete maruz kalmış bireylerde, özgüven ve öfke kontrol durumlarının incelenmesi
Investigation of self-confidence and anger control status in individuals exposed to domestic violence in childhood
  1. Tez No: 671318
  2. Yazar: RUZI TAGHISOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Şiddet her toplumda büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Geçmişten günümüze kadar devam eden bu sorun, birçok sosyal ve bireysel sorunu da beraberinde getirmektedir. Şiddetin kuşaktan kuşağa aktarılması da bu sorunun büyümesine sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada aile içi şiddet mağduru çocukların yetişkinlikte yaşayacağı sorunlardan bazılarına değinilmiştir. Benlik saygısı ve öfke kontrolü sorunu ile ilgili olanbu araştırma, 450 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bunlara ek olarak şiddete neden olan faktörler araştırılmış ve aile özellikleri vurgulanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen verilerle bu tür psikolojik sorunların temelinde şiddet sorununun yattığı ortaya çıkmıştır. En büyük sorun, bu sorunun ailede nesildennesile aktarılmasıdır. Sosyal Öğrenme teorisi, bu problemin ortaya çıkmasını destekleyen en büyük kanıttır.
Özet (Çeviri)
Violence continues to be a major problem in any society. This problem, which continues from the past to the present, brings along many social and individual problems. The transmission of violence from generation to generation also causes this problem to grow. In this study, some of the problems that children who are victims of domestic violence will experience in adulthood are mentioned.This research on self-esteem and anger control problem was conducted with the participation of 450 people.In addition to these, factors causing violence were investigated and family characteristics were emphasized. With the data obtained as a result of the research, it was revealed that the problem of violence underlies such psychological problems. The biggest problem is that this problem is passed down in the family from generation to generation. Social Learning theory is the biggest evidence supporting the emergence of this problem.