'Business process reengineering' konusunda bir analiz çalışması ve bir 'Reengineering' modeli
Submitted for partial fulfillment of the requirement for the degree of master of scinece in engineering management
  1. Tez No: 67134
  2. Yazar: KAAN MARANGOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu tez çalışması iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümdeki çalışmanın amacı“İş Süreçlerinin Yeniden Yapılandırılması”(Business Process Reengineering) konusunda bir araştırma ve analiz çalışması yapmak, amaçlarını, metodlarını. beklenen sonuçlarını incelemek.“Yeniden Yapılandırmadın ne olduğunu, ne zaman kullanılması gerektiğini, başarılı bir ”Yeniden Yapılandırma“ uygulaması için ön şartların neler olduğunu ve başarılı bir uygulamadan neler beklenmesi gerektiğini görmektir. İkinci bölümdeki çalışmaların amacı ise birinci bölümde yapılan çalışmalar ışığında ABC şirketinin Finans Bölümü'nün iş süreçlerinin analizini yapmak ve geliştirilmiş süreçlerle bir ”Yeniden Yapılandırma“ modeli oluşturmaktır. Çalışmalarımı tamamlayabilmek için konuyla ilgili kitap ve yazılar okudum. Çeşitli kaynaklardan topladığım bilgileri birinci bölümde derledim ve ayrıntılı bir şekilde anlattım. İkinci bölümdeki çalışmalarımda ise ilk bölümde edindiğim bilgilerin bir kısmını kullanarak ABC şirketinin Finans Bölümü için bir ”İş Süreçlerinin Yeniden Yapılandırılması" çalışması modeli oluşturdum. Bu çalışmalar sırasında Finans Bölümü çalışanları ile görüşmeler yaparak varolan iş süreçlerinin akışlarını analiz ettim ve bu süreçlerdeki verimsizliklerle problemli noktalan inceledim. Daha sonra da yeni süreç akışları için bir model oluşturdum. İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two main parts of this thesis. The purpose of the first part is to make a research and analysis study on Business Process Reengineering technique: in particular its goals, methods and expected results, to state what reengineering is. when should it be used, what are the prerequisites for a successful application and what should be expected from a successful reengineering implementation. These will later in the second part be used to analyze Business Process of the Finance Division of ABC company and build a reengineering model for the division with improved processes. In order to complete my studies I collected books and articles about the subject, studied them and summarized the basics in section one. In the second section I made use of some of the information I gathered in the first section and prepared a model for business process reengineering study of the Finance Division of ABC company. During my studies in the second section I made interviews with employees, understood the existing processes and found the problem areas. Then I designed new process flows for my proposed model.