Investment design from engineering management point of view - A case study for manufacturing industry
- Tez No: 29632
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Stratejik Yönetim Akışı ilk defa yapılan bu çalışma ile, Yatırım modellemesi ne adapte edilmiştir. Stratejik yönetim bir karar ve uygulamalar bileşkesi olup, etkili stratejiler geliştirmeye ve şirketin amaçlarının gerçekleştirilmesine yardım eder. Startejik kararların verilmesine ve bunların şirket amaçlarıyla koşut olmasına yardım eder. Stratejik yönetim şirketin, mali ve pazarlama gibi fonksiyonel sorunlarından daha çok olayı bir iş dünyası platformunda çözer. Bu formsal yaklaşım başarı olasılığını artıran en önemli öğedir. İlk 3 bölümde Startejik yönetim akışının teorisi anlatıldı. Sonra, 4. bölümde bu teori Amerikan Keithley firmasının 1989 yılında yapmış olduğu yatırımı, strategic yönetim akış yöntemiyle inceyerek, doğruluğunu ya da yanlışlığını kanıtlamaktı. Keithley Amerikada Clevland da, bundan yarım asır önce kurulmuş bir test vce ölçü aletleri firmasıdır. Zamanla sırasıyla Sistem bölümü, Radyasyon ölçüm cihazları bölümü, 1980 lerin ilk yarısında software bölümü ve Bilgisayarla bilgi toplama bölümleri açılmıştır.Keithley firmasını incelerken, önce misyonu ve iş açıklaması, sonra amaçlarını belirttikten sonra, her bir bölüm için stratejik planlama haritası çıkarıldı. Beklenen satış ve istenen satış arasındaki aralık Keithley'in hangi bölümü için büyük ise o bölüm için ETOP ve SAP analizleri yapıldı. Keithley in Bilgisayarla bilgi toplama bölümün de bu aralık çok büyüktü. ETOP genel çevre (Makro ve Mikro çevre) ile ilgili fırsat ve tehditleri içeren bir analiz yöntemi, SAP ise firmanın kendi bünyesi yi e ilgili, firmanın güçlü ya da zayıf noktalarını gösteren bir analiz yöntemidir. Keithley eğer uluslararası bir firma ve dış ülkelerde yatırım yapan bir firma olsaydı, teori gereği ETOP2, Mega çevre ya da uluslararası çevrenin analizin yapılması gerekiyordu. Fakat Keithley uluslar arası platformda sadece pazarlama açısından bir ilişkisi olduğu için, ETOP başlığı altında uluslararası çevre incelendi. ETOP ve SAP analizine göre Artı -Eksi tablosu çıkarıldı 1-) Artı-Eksi tablosu genişleme stratejisi önerdi. 2-) Boston-Consulting grup ve General Elektrik değerlendirme matrislerine göre de Keithley'in Bilgisayarlı Bilgi toplama bölümü için en uygun strateji genellemeydi.3-) Genişleme için önerilen tüm kuralar, Keithley'in Bilgisayarlı Bilgi toplama bölümüne uyuyordu. 4-) Genişleme ile ilgili 6 alternatifi sunan matrise göre Keithley'in durumu pozisyon 2 ye uyuyordu. Bu pozisyonlar Stratejik planlama haritalarına, ETOP ve SAP m sunduğu verilere göre belirlendi. « Başlangıçtaki amaç ile.firmanın belirlediği strateji birbirini tamamladığından akış tablosuna devam edildi. Pozisyon 2 nin önerdiği stratejilere göre 3 tane biri birinden bağımsız yatırım alternatifi belirlendi. Alternaf A : Keithley, pazar payı açısından, Bilgisayarla bilgi toplama konusunda lider Metrabyte firmasını satın alıcaktı. Alternatif B : Keithley kendi labaratuarl arında 20 yeni ve iyi kaliteli ürün üretiçekti. Alternatif C : Keithley bir Japon firmasından üretim lisansı alıcaktı. Yatırım aşamasında, tik önce 3 ayrı alternatifin para akış çizelgeleri gösterildi. Alternatif A gradiant serisi, B ve C uniform serisini temsil ediyorlardı. Bunların ekonomik değerlerini ölçen 7 yöntem (Gelecek değer methodu, Güncel değer methodu v.s) ile analizleri yapıldı. Daha sonra risk, hassaslık ve kar-zarar noktası (break-even) analizleri yapıldı.Tüm yoğun analizlerden sonraki sonuç.Alternatif A yani Metrabyte' ı satmalına kararı hem ekonomik açıdan hemde amaçlara erişilmesi açısından en uygun alternatifti. Zaten Keithley de 1989 yılında Metrabyte 'ı satınalmıştı. Böylece Stratejik yönetim akışıda aynı sonucu verdi.. Stratejik yönetim akış formu, iş problemlerini çözmek için genel bir yaklaşımdır. Karar vermede, analitik ağırlıklı bir yaklaşım olan stratejik yönetim akışı, duygusal ve analitik denge ile genel çevredeki analiz edilebilir ve karışık durumları, formsal bir çerçevede yoğun analiz ile.amaca ulaşmadaki başarı olasılığını artırır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Strategic management process which is adapted for investment design is first applied by this study. Strategic management is a stream of decisions and actions which leads to the development of an effective strategy or strategi es to help achieve corporate objectives. The strategic management process is the way in which strategists determine objectives and ma ke strategic decisions. Strategic management focuses on business problems, not just functional problems such as those of a marketing or financial natu re. That's why for investment, formal strategic management process have higher probability of success than those which do not. First The strategic management process was explained theore- ticaly, then strategic management process was applied to KEITHLEY Instruments for investment design by case study. KEITHLEY is one of famous designers, developers, and manufactures of precision elect- ' rical measuring instruments. These products include Eleptronic- Test and Measurement Instruments, Systems Di vi si on, Radi ati on Measurements Division, Data Acquisition & Control Division, Softwa re for over 46 years.In case study, first we discussed the mission, business de finition, and objectives of KEITHLEY. Strategic-planning gap was derived for every department. According to strategic planning gap for every department, relatively large gap exists for Data Acquisition department. So ETOP and SAP were derived firstly for this department. Company is not multinational, that's why ETOP 2 profile (International -Mega Environment) did not need to be derived. International environment will be studied in ETOP title, we discussed analysis of general and industry environment by means of a tool to help summarize the diagnosis of the environment : ETOP. Analysis of internal conditions were made by means of a tool to focus the diagnosis of internal factors : SAP. Minus-Plus table was derived according to Analysis of ETOP and SAP. 1-) Minus-Plus table recommended expansion strategy 2-) Boston-Consulting Group product portfolio matrix (growth share matrix), product market evaluation portfolio matrix and Market Attractiveness- competitive-position portfolio classification and Strategies matrix (General Electric approach) recommended expansion strategy.3-) Expansion Prescriptions gave idea on expansion 4-) Matrix of typical expansion alternatives which was identified according to ETOP-SAP and strategic planning map. Company's current situation took place in one of the positions. After identifying strategy, company's objective and strategy fit ecah other. So we continued the process. Then Investment Alternatives were identified according to rules of positions. There were three mutually exclusive alternatives for invest ment. Alternative A : Keithley would buy Metrabyte that is the famo us company on data acquisition. Alternative B: Company could develop other quality levels of products (20 new types) in their internal laboratories. Alternative C : It would buy a license from another company.At investment stage, First we draw cash flow diagrams of alternatives. Alternative A is gradient series of cash flows. Alternatives B and C are uniform series of cash flows. Then the economic worth of an investment was measured in a number of ways. These are, 1-) Present worth method (PW), 2-) Annual worth method (AW), 3-) Future worth method (FW), 4-) Internal rate of return met- hod (IRR), 5-) External rate of return method (ERR), 6-) Savings/ investment ratio method (SIR), 7-) Payback period method (PBP). The last step in performing economic comparisons of engineering invest ment alternatives was to perform supplementary analyses. Among the supplementary analyses that were performed were break-even analyses sensitivity analyses, and risk analyses. Alternative A, in other words merger or acquisition with Met- rabyte for KEITHLEY is very good alternative. The approach we have tried to apply is really a general app roach to problem solving. Various theories have been suggested about how decisions are made. Some common approaches are rational -analyti cal, intuitive-emotional, and behavioral-political. The human being is a mix of the rational and the emotional. It is known that the en vironment is a mixture of the analyzable and of chaotic change and presures. Strategic management decisions therefore are made in a typically human way : using the rational, concious analysis and in tuitive, unconscious ''gut, '' in light of political realities.