Total quality management and business process rengineering applications and foundation of a quality assurance system in service sector
Hizmet sektöründe toplam kalite yönetimi ve değişim mühendisliği uygulamaları ve ISO 9000 kalite güvence sistemi kurulması
  1. Tez No: 67135
  2. Yazar: MURAT GÖKHAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET: Bu çalışmanın birinci bölümünde, Türkiye Ekonomisinin ve Türk Bankacılık Sisteminin kısa bir tanımı yapılmış, bankalar arası rekabeti etkiliyen dış unsurlar özetlenmiştir. İkinci ve Üçüncü bölümler sırasıyla, Müşteri Değeri ve Servis Kalitesi kavramlarını açıklamaktadır. Dördüncü bölümde Toplam Kalite Yönetiminin tarihçesi anlatılmış, kavramların tanımları yapılmış, TKY'nin kullandığı araçlar ve TKY'nin bileşke ve elemanları özetlenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla Yaşarbank ile ilgili örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde Değişim Mühendisliğinin kısa tanımı yapılmış, Değişim Mühendisliği çalışmaları için izlenecek metodlar ve kullanılacak teknikler önerilmiş ve konuyla ilgili örnek bir çalışma tezin ek kısımında verilmiştir. Altıncı bölüm ISO 9000 Kalite Güvence Sisteminin kurulması ile ilgili tanımları ve aşamaları içermekte olup, konuyla ilgili olarak Yaşarbank örneği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The first chapter of this study, gives a brief definition of Turkish Economy and Turkish Banking System and explains outer subjects that affect the competition between the banks. The second and the third chapters explains the Customer Value and Service Quality concepts. At the fourth chapter, the history of Total Quality Management is explained, the concepts are defined, the tools that are used by TQM and the components and elements of TQM are summarised. To make a holistic view of TQM some applications in Yaşarbank are explained at the end of the chapter. At the fifth chapter a brief definition of Business Process Reengineering is given and the methods and the tools that will be used through BPR applications are suggested. An example is given at the appendix of the thesis. Sixth part consists of the definitions about ISO 9000 Quality Assurance System and the steps to be followed in the foundation of the system. And Yaşarbank example is given about the subject.