Influence of equivalent linear modeling of seismic isolation systems on the seismic response of building contents
Sismik izolasyon sistemlerinin eşdeğer doğrusal modellenmesinin bina içeriklerinin sismik tepkilerine etkisi
- Tez No: 671357
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK ALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sismik izolasyon sistemlerinde kullanılan izolatörlerin davranışları, doğaları gereği doğrusal olmayan (Nonlineer) davranıştır. Ancak, yapısal analizlerde kolaylık sağlaması bakımından bu izolatörler uygun formülasyonlarla eşdeğer doğrusal özellikler elde edilmek suretiyle doğrusal olarak modellenebilirler. Bu sayede doğrusal analizler gerçekleştirilebilir ve bu da kolaylık sağlar. Ancak, eşdeğer doğrusal modelleme ve doğrusal analiz ile elde edilen yapısal tepkilerin doğrusal olmayan modelleme ve doğrusal olmayan analiz ile elde edilen yapısal tepkilerden farklılıklar içerdiği önceki çalışmalarda ortaya konmuştur. Öte yandan, özellikle sismik izolasyonlu yapıların içerisinde yer alan nesnelerin çoğu titreşime hassas kritik ekipman olup bu nesnelerin deprem güvenliği en az yapısal güvenlik kadar önemlidir. Dolayısıyla, yapının taban seviyesinde yer alan izolatörlerin eşdeğer doğrusal modellenmesi ve doğrusal analizler yapılması sonucunda bu ekipmanın sismik tepkilerinin doğrusal olmayan modelleme ve analizlere kıyasla nasıl değiştiğinin incelenmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu tezin amacı, bu tür kritik ekipmanların hesaplanan sismik tepkilerinin yapıya ait izolasyon sisteminde yer alan izolatörlerin eşdeğer modellemesine bağlı olarak gerçek durumdan ne kadar saptığının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
The behaviour of isolators used in seismic isolation systems is nonlinear by nature. However, for the convenience of structural analysis, these isolators can be linearly modelled by obtaining equivalent linear properties with appropriate formulations. In this way, linear analysis can be performed, which provides convenience. However, it has been demonstrated in previous studies that structural responses obtained by equivalent linear modelling and linear analysis differ from structural responses obtained by nonlinear modelling and nonlinear analysis. On the other hand, most of the contents in seismic isolated structures are critical equipment sensitive to vibration and earthquake safety of these contents is at least as important as structural safety. Therefore, it is of great importance to examine how the seismic responses of this equipment located at the floor level of the building change compared to nonlinear modelling and analysis as a result of equivalent linear modelling and linear analysis of the isolators. The aim of this thesis is to determine how much the calculated seismic responses of such critical equipment deviate from the real situation due to the equivalent modelling of the isolators in the isolation system of the building.