Rotator manşet lezyonu olan hastalarda zihinsel sağlık yükünün omuz parametreleri üzerine etkisi
Effect of mental health burden on shoulder parameters in patient with rotator cuff lesions
  1. Tez No: 671356
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ YAVUZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR AĞCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma rotator manşet lezyonu olan hastalarda psikolojik sağlık seviyesi olarak tanımlanan zihinsel sağlık yükünün omuz parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza 25-65 yaş aralığında, 32'si kontrol grubu ve 38'i çalışma grubu olmak üzere toplam 70 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalardan Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeğinin depresyon alt ölçeğinden 8 puan ve üzeri, anksiyete alt ölçeğinden 11 puan ve üzeri alan, zihinsel sağlık yükü yüksek hastalar çalışma grubu, bu puanların altında alanlar kontrol grubu olarak tanımlandı. Tüm hastalarda ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (GAS) ile omuz eklemi hareket açıklığı universal gonyometre ile, fonksiyonel kapasite Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ve Constant Murley skoru ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi ölçeği ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI) ile, yaşam kalitesi SF-36 ile değerlendirildi. Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda kontrol grubunun ağrı şiddeti ve Constant Murley skorları daha yüksekti fakat bu sonuç anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of mental health burden, defined as psychological health level, on shoulder parameters in patients with rotator cuff lesions. A total of 70 patients were included in our study, of whom 32 were the control group and 38 were the study, between the ages of 25-65. Among the patients included in the study, those who scored 8 points and above from the depression subscale of the Hospital Anxiety and Depression Scale, and those who scored 11 or above from the anxiety subscale were the study group that with high mental health burden, and those below these scores were the control group. In all participants, pain intensity was evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS) and shoulder range of motion was measured with a universal goniometer. The functional capacity was assessed using Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire and Constant Murley score. Kinesiophobia was assessed with the Tampa Kinesophobia Scale, sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and quality of life with the SF-36. In the comparisons between the groups, the pain intensity and Constant Murley scores of the control group were higher, but this result was not significant (p>0.05).