Kırsal kalkınmada tarım ve hayvancılığın rolü ve önemi: Burdur kırsalı örneği
The role and importance of agriculture and animal husbandry in rural development: The case of rural of Burdur province
  1. Tez No: 671358
  2. Yazar: YAĞMUR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, kırsal kalkınma üzerinde hem dünyada hem de Türkiye'de tarım ve hayvancılığın rolü ve önemini çeşitli göstergeler ve veriler ile incelemektir. Bu temel amaç özelinde, çalışmanın bir diğer amacı; Burdur süt sığırcılığı işletmelerinin mevcut durum ve sorunlarının tespit edilmesi ve tarım ve hayvancılığın Burdur ilinin kırsal kalkınmasındaki öneminin ortaya koyulmasıdır. Bu kapsamda, Burdur kırsalında süt sığırcılığı ile uğraşan 66 işletmeye yüz yüze anket görüşmesi yapılarak, söz konusu işletmelerin demografik, sosyo-ekonomik ve hayvancılığa ilişkin istatistikleri toplanmıştır. Buna ilave olarak işletmelerin güçlü ve zayıf yönleri, işletme sahiplerinin beyanlarına dayanılarak elde edilmiş, ardından işletmelerin Burdur kırsalında hayvancılık faaliyetlerinde karşılaştıkları sorunlar farklı kategoriler itibariyle analiz edilmiştir. Bu sorunlar; (1) hayvan besleme, (2) süt, (3) teşvikler ve politikalar, (4) üretim ve maliyetler, (5) satış, pazarlama ve markalaşma, (6) hayvan hastalıkları, (7) işbirliği, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri olarak yedi başlıkta kategorize edilmiştir. Analiz sonucunda genel anlamda üreticilerin maliyetlerin düşmesi ve hayvancılık sektöründe desteklerin arttırılmasını bekledikleri sonucuma ulaşılmıştır. Sektörde devamlılığın sağlanabilmesi için, ağırlıklı olarak teşvik ve destek şartlarının düzenlenmesi ve maliyet oluşturucu unsurların üreticilere özel olarak hafifletilmesi gerekmektedir. Sonuçlar aynı zamanda tarım ve hayvancılık sektörünün Burdur ilinin kırsal kalkınmasında oldukça önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role and the importance of agriculture and animal husbandry in rural development both in the world and in Turkey by means of various indicators and data. In this main purpose, another aim of the study is to determine the current situation and problems of the Burdur dairy farms and to present the importance of agriculture and animal husbandry in the rural development of Burdur province. In this context, face-to-face interviews were conducted with 66 enterprises dealing with dairy cattle in the rural areas of Burdur, and the demographic, socio-economic and animal statistics of these enterprises were collected. In addition, strengths and weaknesses of these enterprises were also obtained based on the statements of the owners then the problems they faced in livestock activities in rural Burdur were analyzed by various categories. These problems were categorized in seven sections as (1) animal feeding, (2) milk, (3) incentives and policies, (4) production and costs, (5) sales, marketing and branding, (6) animal diseases and (7) cooperation, training and consultancy activities. As a result of the analysis, it was concluded that in general, the producers were expecting a decrease in costs and an increase in incentives in animal husbandry sector. The incentive and support conditions should be regulated and the cost generating elements should be reduced specifically for the producers in order to maintain the continuity in the sector, Results also show that agriculture and animal husbandry sector is very important for the rural development of Burdur province.