Design of Dna-hydrogel based quartz crystal microbalance
Dna- hidrojel tabanlı kuvars kristal mikroterazi tasarımı
  1. Tez No: 671367
  2. Yazar: MERİÇ CANSU ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN EKREM KIRIMLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezin amacı, hastalık tanısında kullanılabilecek, DNA hidrojel tabanlı bir kuvars kristal mikroterazi biyosensör sistemi tasarlamaktır. Tasarımı, tanısı yapılacak hastalığa göre kolayca değiştirilebilecek olan DNA hidrojelinin çapraz bağlı ağ iskelesi akrilamid monomeri ve bisakrilamid çapraz bağlayıcı molekülü yardımıyla oluşturulacak ve jelleşme amonyum persülfat (APS) ve N,N,N',N'-Tetrametilendiamin (TEMED) ile sağlanacaktır. Bu hidrojel, yapısındaki akrilat reaktif grupları ile tepkimeye girebilen serbest tiyol grupları içeren diğer bir çapraz bağlayıcı (heksan ditiyol) yardımıyla kuvars kristalin altın yüzeyine tutturulacaktır. Çünkü serbest tiyol gruplarının altın yüzeylerle çok güçlü koordine olarak bağlanabildikleri bilinmektedir. Fiziksel, kimyasal, morfolojik ve mekanik analizleri yapılacak olan bu hidrojellerin yapısına hangi DNA dizisinin sabitleneceği (immobilize edileceği) hidrojel bağlı biyosensörün kullanılması hedeflenen hastalığa özgü olarak seçilebilecek şekilde tasarlanacaktır.
Özet (Çeviri)
There is an urgent need of early diagnosis of diseases which can be life threatening such as cancer. Most of the methods are not able to detect such diseases at early stages due to the lack of sensitivity. Additionally, these methods are time consuming where the time is the most valuable concept in the life of people. The goal of this study was to represent a biosensor design which combines DNA hdyrogels and quartz crystal microbalance (QCM) together, and as a result to obtain a very sensitive biosensor which gives nearly real-time responses to the changes in hydrogel. In the design of this study, DNA hydrogel was functionalized with thiol groups to immobilize it on to the quartz crystals gold surface. By measuring the changes in dissipation rate for DNA hydrogel, the specific biorecognition elements at the sample were detected.