Giyilebilir teknoloji bedenleşme ölçeğini Türkçe'ye uyarlama ve geçerlik çalışması
Adaptation and validation of the wearable technology embodiment scale to Turkish language
- Tez No: 671366
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde gittikçe popüler hale gelen giyilebilir teknolojiler konusunda ulusal alanyazındaki çalışmaların oldukça kısıtlı olduğu ve kullanılabilecek ölçme araçlarının henüz gelişmekte olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada Nelson vd. (2019) tarafından geliştirilen Giyilebilir Teknoloji Bedenleşme Ölçeğini (GTBÖ) Türkçe'ye uyarlama ve geçerlik çalışması yapılarak ulusal alanyazına kazandırmak amaçlanmıştır. Bir diğer amaç ise çalışma grubunun giyilebilir teknoloji bedenleşme algı düzeylerini belirlemek ve demografik değişkenlerle ilişkisini ortaya çıkarmaktır. GTBÖ'nün dilsel eşdeğerliği için uzmanlar ile çeviri-geri çeviri süreci gerçekleştirilmiştir. Çeviri sürecinin ardından orijinal ve Türkçe 27 kişiye uygulanmış ve korelasyon analizi yapılmıştır. Oluşturulan anket formu internet üzerinden 558 kişiye uygulanmıştır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ve güvenirlik analizleri GTBÖ'nün Türk katılımcılar içinde geçerli ve güvenilir ölçümler sağlayacağını göstermiştir. Katılımcıların giyilebilir teknolojiye yönelik bedenleşme algısında kararsız oldukları görülmüştür. Ölçeğin sadece zihinsel uzantı boyutunda eğitim durumuna göre ilköğretim mezunları lehine farklılık tespit edilmişken cinsiyete ve mesleğe göre herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Bedenleşme algısı ile yaş arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ayrıca bedensel-özsel uzantı boyutunda giyilebilir teknoloji kullanım durumuna göre kullananların lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although wearable technologies are becoming increasingly popular today, related research studies in the national literature are quite limited and measurement tools that can be used in such research are still in developing stage. Therefore, this study aimed to bring the Wearable Technology Embodiment Scale (WTES) developed by Nelson et al. (2019) into national usage by adapting and validating it to Turkish language. It also aimed to determine study group's perception of wearable technology embodiment and its relationship with demographic variables. A translation-back translation process was carried out with experts for the linguistic equivalence of the WTES. The original and Turkish form was applied to 27 people and correlation analysis was made with the obtained data. After ensuring linguistic equivalence, the questionnaire form was applied to 558 people over the internet. Exploratory and confirmatory factor analyses and reliability findings have shown that the WTES provides valid and reliable measurements for Turkish population. Participants were found to be ambivalent in the perception of embodying towards wearable technology. There were significant differences found in the cognitive extension dimension across the education level and body-self extension across the status of wearable technology use whereas no difference was found across the gender and profession groups. Moreover, age was not significantly correlated to –perception of embodying towards wearable technology.