Fertil ve infertil populasyonda 3 boyutlu power doppler ultrasonla ovaryen stromal kan akımının ve over volümünün serum anti-müllerian hormon (AMH) ile ılişkisinin retrospektif değerlendirilmesı
Fertil ve infertil populasyonda 3 boyutlu power doppler ultrasonla ovaryen stromal kan akiminin ve over volümünün serum anti-müllerian hormon (AMH) ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 671368
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı, over volümünün ve kan akışının over rezerv testi olarak kullanılıp kullanılamayacağını ve IVF sonuçlarının bir öngörücüsü olup olamayacağını araştırmaktı. Bu bağlamda fertil ve infertil kadınlarda 3 boyutlu power doppler ultrason ile ovaryen volüm ve stromal kan akımınının indeksleri (VFI, VI ve FI) ve AMH düzeyı arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, fertil ve infertil kadınlar arasındaki over volümü, stromal kan akımı ve anti-müllerian hormon konsantrasyonu karşılaştırılmıştır. Ultrason ile ovaryen yaşlanmanın tespit edip edemeyeceğimizi anlamak için de gruplar iki yaş grubuna ayrılmıştır (30-35, 36-40 yaş). Total antral folikül sayısı, total ovaryen volüm, toplam vaskülarizasyon indeksi, toplam akış indeksi ve toplam vaskülarizasyon-akım indeksi üç boyutlu ultrasonografi ve power doppler anjiyografi ile elde edilmiştir. Bu parametreler, anti-müllerian hormon ile ilişkileri açısından test edilmiştir. 30-35 yaş arası fertil ve infertil kadınlar arasında toplam AFS'de önemli farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca 36-40 yaş arası fertil ve infertil kadınlar arasında toplam AFS'de önemli farklılıklar bulunmuştur. AMH konsantrasyonu, hem fertil hem infertil hastalarda genç grupta (30-35 yaş) yaşlı gruba (36-40 yaş) göre daha yüksek tespit edilmiştir. Bunun yanında, yaş ile ovaryen volüm ve stromal akımın doppler indeksleri arasında korelasyon bulunamamıştır. AMH ile ovaryen volüm ve stromal kan akımı indeksleri arasında da korelasyon bulunamamıştır. Sonuç olarak, çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlar ovaryen rezervin değerlendirilmesinde ve yaşın over üzerine etkisini göstermede en iyi biyobelirteç olarak AMH ve en iyi ultrasonografik belirteç olan AFS olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to investigate whether ovarian volume and blood flow can be used as ovarian reserve test and whether it could be a predictor of outcomes IVF. We compared ovarian volume, stromal blood flow and anti-mullerian hormone concentration between fertile women and infertile women. To understand whether can we detect ovarian aging by ultrasound the groups were divided into two groups (30-35, 36-40 years) Total ovarian volume, antral follicle count, total vascularization index, total flow index and total vascularization-flow index were obtained by three-dimensional ultrasonography and power doppler angiography . These parameters were tested for their relation with anti-mullerian hormone. Significant differences were found in total AFC between fertile and infertile women aged 30-35 years. Also, significant differences were found in total AFC between fertile and infertile women aged 36-40 years. AMH concentration was higher in younger group (30-35 years) than in older group (36-40 years) both in fertile and infertile women. The correlation between age and ovarian volume and power doppler indices of ovarian stromal blood flow was not found in this study. We could not find any correlation between AMH and ovarian volume and stromal blood flow indices. In conclusion, the results obtained from our study prove that AMH is the best biomarker and AFC is the best ultrasonographic marker in the evaluation of ovarian reserve and ovarian aging.