Gaziantep'te doğal yayılış gösteren bazı yabani baklagil türlerinden rhizobial bakterilerin fenotipik ve genotipik karakterizasyonu
Phenotypic and genotypic characterization of rhizobial bacteria from some wild legume species showing natural distribution in Gaziantep
- Tez No: 671383
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biostatistics, Biology, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Yabani atalarının bulunduğu ve olası gen merkezini kapsayan çalışma alanımızda doğal yayılış gösteren tane baklagillerden Cicer pinnatifidum, Lens culinaris subsp. orientalis ve Pisum sativum subsp. yem bitkilerinden ise Lathyrus subsp. ve Vicia subsp. türlerini nodüle eden rhizobial bakterilerin fenotipik ve genotipik çeşitliliği belirlenmiştir. Fenotipik açıdan stres koşullarına karşı oldukça dayanıklı olduğu belirlenen rhizobial izolatların PCA sonuçları bu bakteriler üzerinde özellikle pH ve tuz konsantrasyonlarının önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. 16S rRNA'ya dayalı filogenetik analizler sonucunda bu yabani türlerin Rhizobium ve non-Rhizobium olmak üzere en az 8 grup tarafından nodüle edildiği belirlenmiştir. En büyük grubu Rhizobium sp. ve Rhizobium leguminosarum olarak belirlen izolatlar oluştururken daha önce non-simbiyotik olarak belirlenen Rhizobium pusense'nin ise C.pinnatifidum ve L.culinaris subsp. orientalis'i nodüle ettiği tespit edilmiştir. Son yapılan çalışmalarda farklı türleri nodüle ettiği belirtilen Klebsiella sp.'nin bu çalışmada C.pinnatifidum'u; Pseudomonas sp.'nin de C.pinnatifidum, P. sativum subsp. ve Lathyrus subsp.'yi nodüle edebileceği belirlenmiştir. Ayrıca bu türlerin yanı sıra Burkholderia sp., Serratia sp. ve Phyllobacterium sp. ile ilişkili izolatlar da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenotypic and genotypic diversity of rhizobial bacteria nodulating Cicer pinnatifidum, Lens culinaris subsp. orientalis and Pisum sativum subsp. from the grain legumes and Lathyrus subsp. and Vicia subsp. from the herb legumes was determined in our study area in the location of the wild ancestors and in the investigaiton of the possible gene center. PCA analyses of rhizobial isolates, which were determined to be highly resistant to stress conditions, showed that especially pH and salt concentrations had an important effect on these bacteria. Phylogenetic analysis based on 16S rRNA determined that these wild species were nodulated by at least 8 groups including Rhizobium and non-Rhizobium. The largest group comprised of Rhizobium leguminosarum and Rhizobium sp. while R. pusense, which was previously determined as non-symbiotic species, was found to nodulate C. pinnatifidum and L. culinaris subsp. orientalis. In recent studies, Klebsiella sp., which is stated to be able to nodulate different species, strong evidences have been obtained in present study exhibiting that Klebsiella sp. can nodulate C. pinnatifidum and Pseudomonas sp. was able to nodulate C. pinnatifidum, P. sativum subsp. and Lathyrus subsp. In addition to these species, Burholderia sp., Serratia sp. and Phyllobacterium sp. related isolates have also been identified.