Ortogonal metrik uzaylar
Orthogonal metric spaces
  1. Tez No: 671382
  2. Yazar: ŞİRİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında amacımız, ortogonal metrik uzayları ayrıntılı şekilde incelemek, literatürde var olan örnekleri ve uygulamaları anlayarak ortogonal metrik uzaylara dair sabit nokta sonuçlarını açıklamaktır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için tüm kavramlar örneklerle desteklendirilmiştir. Tezin ilk bölümünde, ortogonal metrik uzaylarla ilgili ayrıntılı bir literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde, sabit nokta teorisi ile ilgili bazı tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, ortogonal küme kavramı tanıtılmış ve çeşitli örneklerle bu kavram ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Daha sonra ortogonal metrik uzaylar tanıtılarak bu alanda literatürde yer alan temel tanım ve özellikler ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde, ortogonal metrik uzaylarla ilgili birçok önemli çalışma ele alınmış ve sabit nokta teoremlerinin detaylı ispatları verilmiştir. Tezin son bölümünde ise ortogonal metrik uzaylar üzerine bazı açık problemlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this thesis is to analyze orthogonal metric spaces in detail, to explain fixed point results on orthogonal metric spaces by understanding the examples and applications existing in the literature. All concepts are supported with examples in order to understand the subject better. In the first section of the thesis, a detailed literature review on orthogonal metric spaces is given. In the second section, some definitions and concepts related to fixed point theory are included. In the third section, the concept of orthogonal set is introduced and this concept is explained in detail with various examples. Then, orthogonal metric spaces are introduced and basic definitions and properties in the literature in this field are discussed. In the fourth section of the thesis, many important studies on orthogonal metric spaces are discussed and detailed proofs of fixed point theorems are given. In the last section of the thesis, some open problems on orthogonal metric spaces are included.