Diş renginin ve kavite derinliğinin farklı renk sistemine sahip kompozitlerin renk uyumu üzerine etkisi
The effect of tooth color and cavity depth on color mantching of composites with different color systems
  1. Tez No: 671392
  2. Yazar: EDA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
restorasyonların başarısında renk seçimi önemli bir kriterdir. Renk seçiminin tek aşamaya indirgenmesi hem hekime hem de hastaya büyük konfor sağlayacak ve kompozit stoğunu azaltacaktır. Bu nedenle tek renkli bir kompozit ile tüm kavitelerin restore edilmesi hedeflenmektedir. Bu tez çalışmasının amacı diş renginin ve kavite derinliğinin farklı renk sistemine sahip kompozitlerin renk uyumu üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu tez çalışmasında, 180 çekilmiş insan dişi Vita klasik skalası rengine göre 3 gruba ayrıldı: açık renkli (B1-C1), orta koyu renkli (C2-B3), koyu renkli (A3,5-A4) (n=60). Dişler bukkal yüzeylerine açılacak kavitelerin derinliğine göre (2 mm ve 4 mm) olarak 2 alt gruba ayrıldı (n=30). Örnekler test edilecek kompozitlere göre tekrar 3 alt gruba ayrıldı: a. tabakalama tekniğiyle kullanılan çok renkli kompozit [Estelite Sigma Quick, Tokuyama (ESQ)], b. akıllı smart teknolojisi ile üretilmiş tek renkli kompozit [Omnichroma, Tokuyama (Omc)] ve c. bukalemun etkisi yüksek tek renkli kompozit [Essentia Universal, GC (EsU) ] (n=10). Dişlerin bukkal yüzeylerinden dental spektrofotometre cihazı (Spectroshade, MHT OpticReasearch AG, Niederhasli, İsviçre) ile Vita renkleri ve L*, a*, b*değerleri ölçüldü. Başlangıç ölçümleri alındıktan sonra dişlere açılan kavitelere kompozit rezin restorasyonlar üretici firma talimatına göre uygulandı. Örneklerin renk ölçümleri restorasyonun bitiminde, restorasyondan 1 gün, 2 hafta ve 1 ay sonra spekrofometre ile gerçekleştirildi. Farklı zamanlarda elde edilen ölçüm değerleri başlangıç ölçüm değerleri ile karşılaştırılarak renk farkı değerleri (ΔE1, ΔE2, ΔE3, ΔE4) belirlendi. Verilerin analizi için dört yönlü ANOVA, üç yönlü ANOVA ve post hoc testleri kullanıldı (α = 0,05).
Özet (Çeviri)
Color selection is an important step for the success of aesthetic restorations. Reducing the color selection procedures to a single step will provide great comfort to both the physician and the patient and reduce the composite stock. Therefore, it is aimed to restore all cavities with a single-shade composite. The aim of this thesis is to examine the effect of tooth color and cavity depth on color match of composites with different color systems. In this thesis, 180 extracted human teeth were divided into 3 groups according to the Vita Classic Shade Scale: light shades (B1-C1), medium dark shades (C2-B3), and dark shades (A3,5-A4) (n = 60). The teeth were divided into 2 subgroups (n = 30) according to the depth of the cavities to be prepared on the buccal surfaces (2 mm and 4 mm). Samples were divided into 3 subgroups according to the composites to be tested: a. multi-shade composite used with layering technique [Estelite Sigma Quick, Tokuyama (ESQ)], b. single-shade composite produced with Smart Chromatic Technology [Omnichroma, Tokuyama (Omc)] and c. single-shade composite with higher chameleon effect [Essentia Universal, GC (EsU)] (n = 10). Vita colors and L *, a *, b * values were measured from the buccal surfaces of the teeth using a dental spectrophotometer (Spectroshade, MHT OpticReasearch AG, Niederhasli, Switzerland). After the initial measurements were taken, composite resin restorations were applied to the cavities according to the manufacturers' instructions. Color measurements of the samples were performed with a spectrophotometer at the end of the restoration, after 1 day, 2 weeks and 1 month. The color difference values (ΔE1, ΔE2, ΔE3, ΔE4) were determined by comparing the color values obtained at different times with the initial color values. Four-way ANOVA, three-way ANOVA and post hoc tests were used for data analysis (α = 0.05).