Tayf türü A- erken F aralığında olan anakol yıldızların element bolluk hesaplamaları
Elemental abundance computations on the main sequence stars displaying A- early F spectral type
- Tez No: 671405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUAY YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, normal ve metalik çizgili 11 yıldız için, Kurucz (1993b)'un yerel termodinamik denge kabulü altında ATLAS9 programı ile atmosfer modelleri üretilmiştir. WIDTH9 (Kurucz 1993a) koduyla element bollukları hesaplandı. Çalışmada incelenen tayfsal dağılım, A - erken F tayf türünden anakol ve komşuluğundaki yıldızlara aittir. Adelman ve arkadaşları tarafından“Elemental Abundance Analyses with DAO Spectrograms”tayfsal çalışma serisi ile elde edilen (örneğin, Adelman 1988, Adelman vd. 1997) tayf ölçümleri (eşdeğer genişlik, genişleme parametreleri) ve güncel atomik veriler (örneğin; osilatör şiddeti değerleri) dikkate alınarak seçilmiş olan yıldızların yeniden ayrıntılı kimyasal bolluk analizleri gerçekleştirilmiştir. Her yıldız için hafif elementler (Mg, Si, S, Ca), demir grubu elementler (Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni), ağır elementler (Sr, Y, Zr, Ba) ve nadir toprak elementleri (La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Er, Hf, Er, Dy), literatür değerleri ile karşılaştırıldı. Bazılarında görülen element bolluklarındaki sıra dışılıklar, yıldızların kendisine özgü yapısından kaynaklanmaktadır. Atmosfer bolluk analizleri, 1988-1999 yıllarına ait çalışmalardan seçilen 11 yıldızın toplamda 278 atomik çizgi kartları, modifiye edilmiş log gf değerleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler (t_test), farklı atom türlerinden (örneğin; Si, V, Fe, Y) elde edilen bollukların literatürdeki değerleri ile p 0.05 anlamlılık seviyesinde uyuştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study Kurucz (1993b)'s local thermodynamic equilibrium ATLAS9 model atmospheres for 11 normal and metallic lined stars were produced. The element abundances with WIDTH9 (Kurucz 1993a) were computed. The spectral distributions investigated in this study were those of Main Sequence A - early F spectral type stars. The atmospheric chemical elemental abundance analyses of the stars were performed with spectral data (equivalent widths and broadening parameters) from the spectral series of Adelman and his collaborators (Elemental Abundance Analyses with DAO Spectrograms) (e.g., Adelman 1988, Adelman vd. 1997) by using the best available atomic data (e.g., oscillator strengths). A comparison was carried out for each star including the light elements (Mg, Si, S, Ca), iron group elements (Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni), and rare earth group elements (La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Er, Hf, Er, Dy) with those of literature. The elemental abundance peculiarities observed in some of them depend on the peculiar star. The abundance analyses using modified log gf values from about total 278 atomic line cards of 11 stars selected from works in 1988-1999 were performed. Statistic analyses (t_test) show that abundances obtained from the different atomic types (e.g. Si, V, Fe) agree with those of literature within p 0.05.