Ankara, Polatlı, Çekirdeksiz-Basri-Üçpınar köyleri arasında kalan bölgenin vasküler bitki florası
Vascular plant flora of the region among Çekirdeksiz-Basri-Üçpinar villages Ankara, Polatli
  1. Tez No: 671410
  2. Yazar: ZÜMRANUR ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma alanı, Ankara İli, Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çekirdeksiz, Basri ve Üçpınar köyleri arasında kalan bölgedir. Yarı-kurak alt çok soğuk akdeniz ikliminin etkisi altında olan araştırma bölgesinde 2013 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucu, 920 vasküler bitki örneği toplanmıştır. Çalışma alanından toplanan örneklerin değerlendirilmesi sonucu 42 familyadan 174 cinse ait tür ve tür altı seviyede 290 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 34'ü endemiktir. Endemizm oranı %11.72'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: 81'i İran-Turan Elementi (%27.9); 17'si Akdeniz Elementi (%5.86); 9'u Avrupa-Sibirya Elementi (%3.10); 183'ü çok bölgeli ve bölgesi belirlenemeyen (%63.10) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
The research area is the villages of Çekirdeksiz, Basri and Üçpınar, which is located within the borders of Polatlı district of Ankara province. As a result of field studies conducted in 2013 and 2014 in the research area, which is under the influence of the semi-arid sub-very cold Mediterranean climate, 920 plant samples were collected. As a result of the evaluation of the samples collected from the study area, 290 taxa belonging to 174 genus were determined from 42 families. 34 of these taxa are endemic and the endemism ratio is 11.72%. The distrubition ratios of the taxa into the phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian elements are 81 (27.9%); Mediterranean 17 (5.86%) and Euro-Siberian 9 (3.10%); Multiregional and others which their regions unclarified are 183 (63.10%).