Türkşerefli gölet yerinin (Polatlı/ Ankara) jeolojisi ve kaya birimlerinin jeomekanik özellikleri
Geology of Türkşerefli pond site (Polatlı/ Ankara) and the geomechanical properties of the rock units
  1. Tez No: 120085
  2. Yazar: SEVAL ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÖZSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRŞEREFLİ GÖLET YERİNİN (POLATLI - ANKARA) JEOLOJİSİ ve KAYA BİRİMLERİNİN JEOMEKANİK ÖZELLİKLERİ Seval ARKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Aydın ÖZSAN Türkşerefli gölet yeri, Ankara'nın güneybatısında, Türkşerefli köyüne 2 km mesafededir. İnceleme alanında Jura-Kretase yaşlı Beytepe formasyonuna ait kireçtaşları ile Kuvaterner yaşlı eski alüvyon, yeni alüvyon ve yamaç molozu bulunmaktadır. Tezin konusu, Türşerefli gölet yerinin jeolojisi ve kaya birimlerinin jeomekanik özellikleridir. Bu kapsamda Mreçtaşlarındaki egemen süreksizlik takımları belirlenmiştir. Gölet yeri sondajlarından alman karot numunelerinden kireçtaşlarının fiziko - mekanik parametreleri ortaya konmuştur. Buna göre Türkşerefli gölet yerindeki kireçtaşlannda tek eksenli basınç dayanımı 27 ile 108 MPa; arasında saptanmıştır. ISRM (1981)'e göre orta dayanımlı kaya sınıfına girmektedir, öte yandan gölet yerindeki kayaçların taşıma kapasiteleri belirlenmiş ve temel kaya olan kireçtaşlarının taşıma kapasitelerinin göletin bu birimler üzerine uygulayacağı yükten büyük olduğu sonucu elde edilmiştir. 2002, 82 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Gölet, jeomekanik, kireçtaşı, süreksizlikler, kinematik analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GEOLOGY OF TÜRSEREFLİ POND SİTE (POLATLI - ANKARA) And THE GEOMECHANİCAL PROPERTIES OF THE ROCK UNITS. SevalARKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Aydın ÖZSAN Türkşerefli pond site, the subject of this project, is located south-west of Ankara, approximately 2 kilometres far from Türkşerefli village. The rock units in the project area are limestones of Beytepe formation aged Jura- Cretase and old alluvium, new alluvium and tallus of Quaternary age. The purpose of this thesis is geology of Türkşerefli pond site and the geomechanical properties of the rock units. For this purpose, discontinuity survey on limestones was carried out at site and major discontinuity sets were determined. Laboratory tests on core samples were carried out to find out physico - mechanical parameters of rock units. As a result of laboratory tests, uniaxial compressive strength of limestones is between 27 MPa and 108 MPa. Results obtained from the laboratory tests show that limestones is in the middle - strength rock group (ISRM, 1981) Also bearing capacities of pond site limestones were determined and results show that bearing capacities of limestones are greater than the load applied by pond to all rock units. 2002, 82 pages KEY WORDS : Pond, geomechanic, limestones, discontinuities, kinematic analyses. n