Uluslararası mesleki uygulama çerçevesinde iç denetim fonksiyonun kurulması ve Türkiye elektrik dağıtım sektöründe örnek bir uygulama
Establihment of internal audit function based on international professional practices framework and a model practice in Turkey's electiricty distribution sector
- Tez No: 671420
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BEYAZITLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası Mesleki Uygulama Çerçevesi Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) tarafından oluşturulan ve bugün dünya üzerindeki ülkeler ve kurumlar nezdinde kabul gören bir iç denetim uygulama standardı olmuştur. Elektrik dağıtım sektörü küresel ölçekte stratejik değere sahiptir. Kurumsal yönetim standartlarına uygun bir iç denetim fonksiyonlarının varlığı ve gerekliliği özellikle Türkiye'deki özelleştirmeler ile birlikte önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde denetim, iç denetim kavramlarına, ikinci bölümünde Uluslararası Mesleki Uygulama Çerçevesinin ana prensiplerine değinilmiştir. Bir sonraki bölümde Türkiye elektrik dağıtım sektörünün gelişimine yer verilmiştir. Son olarak iç denetim standartları kapsamında Türkiye elektrik dağıtım sektöründe yer alan bir kurumda, iç denetim fonksiyonun kurulması için yapılması gerekenler somut örnekler ile beraber ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The International Professional Practice Framework has become an internal audit practice standard established by the International Institute of Internal Auditors (IIA) and is now recognized by many countries and institutions around the world. The electricity distribution sector has strategic value on a global scale. The existence and necessity of a proper internal audit function with the corporate governance standards has gained importance especially in conjunction with the privatizations in Turkey. In the first part of this study, the concepts of auditing and internal auditing are discussed. In the next chapter, it is given to the development of Turkey's electricity distribution sector. As the last section, according to internal audit standards, how the internal audit function is establihed into Turkey's electricity distribution sector with practical examples.