Intial assessment of Atriplex species for establishment and growth in Niğde soil and environment
Niğde toprak ve çevresinde Atripleks türlerinin kuruluş ve büyümesi için başlangıç değerlendirmesi
  1. Tez No: 671425
  2. Yazar: KADDIJATOU JAWNEH
  3. Danışmanlar: PROF. İAN TİMOTHY RİLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'de tarımsal ekosistem hizmetleri, birçok ülkede olduğu gibi, artan nüfus artışı ile birlikte iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle riske girmektedir. Arazi bozulması, tarım arazilerindeki ve doğal ekosistemlerdeki biyojeokimyasal süreçleri bozmakta ve böylece topraktaki organik madde kaybını ve çölleşmeyi artırmaktadır. Bu çalışma, Atriplex türlerinin Niğde çevresi ve daha yaygın olarak İç Anadolu'daki gelişimini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, iç içe geçmiş üç deneme yer almıştır. Yaz aylarında tarla ve sera koşullarında; dört Atriplex aksesyonu, Medicago sativa ve Salvia hispanica ekilmiştir büyüme, mikorizal birleşme ve vejetatif üreme için ekildi. Tarlada ve sera deneylerinde, tüm Atriplex aksesyonlarında ve referans türlerde önemli büyüme belirlenmiştir. Tüm Atriplex aksesyonlarında veziküler-arbusküler mikorizal kesecikler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Agroecosystems service in Turkey, as in many countries, is compromised because of effects of climate change coupled with increasing population growth. Land degradation disturbs biogeochemical processes in farmlands and natural ecosystems thereby increasing loss of soil organic matter and desertification. This study was conducted to determine growth of Atriplex species in Niğde environment and Central Anatolia more widely. There were three experiments nested in the study. Four Atriplex accessions, Medicago sativa and Salvia hispanica were planted in the field and greenhouse conditions in the summer for growth, mycorrhizal association and vegetative propagation. There was significant growth in all Atriplex accessions and reference species in the field and greenhouse experiments. Vesicles of vesicular-arbuscular mycorrhizal were found in all Atriplex accessions. Cuttings grown in the greenhouse had more survival proportion and rooted cuttings than growth room (p < 0.001). This study has provided preliminary data on the growth of Atriplex in Niğde environment. However, further studies are needed to determine survival of Atriplex over and recovery after winters colder than occur in their natural range.