Kolorektal karsinomların intramüral yayılımında makroskopik ve mikroskopik cerrahi sınırların karşılaştırılması
The comparison of microscopic and macroscopic sugical margins with intramural spread in colorectal carcinomas
- Tez No: 671437
- Danışmanlar: UZMAN AYHAN ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu prospektif çalışmada kliniğimizde kolorektal karsinom tanısıyla Ocak 2001-Haziran 2002 tarihleri arasında potansiyel küratif onkolojik rezeksiyon ile tedavi ettiğimiz 40 hastanın makroskopik ve mikroskopik olarak düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. Hastalarımızın 26 sı erkek (%65), 14 ü kadın (%35) olup, yaş ortalaması 57,3 en genci27 en yaşlısı 90 yaşındaydı. Hastalarımızda tümör lokalizasyonu; 30 hastada kolon, 10 hastada rektum idi. Altı hastada (%15) iyi derecede diferansiye adenokarsinom, 28 hastada (%70) orta derecede diferansiye adenokarsinom ve 6 hastada kötü derecede diferansiye adenokarsinom tespit edildi. Hastaların American Joint Committe on Cancer (AJCC) e göre evrelendirilmesinde 4 hasta evre 1 (%10),21 hasta evre 2 (%52,5) ve 15 hastada evre 3 (%37,5) olarak değerlendirildi. Mokroskopik olarak tümöral kitlenin sonlandırıldığı yerden yapılan kesitler ile mikroskopik olarak tümörün devam ederek sonlandığı ortalama uzaklık; distalde 0,51 cm(0,1-1,8), Proksimalde 0,41 cm(0,1-1) olarak tespit edildi. Çalışmada en fazla distal intramural yayılım 1,8 cm ile kötü derecede diferansiye rektum adenokarsinomunda tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this prospective study, we aimed to compare the macroscopic and microscopic levels of 40 patients with the diagnosis of colorectal carcinoma, whom we treated with potential curative oncological resection between January 2001 and June 2002. Twenty-six (65%) of our patients were male, 14 (35%) were female, and the mean age was 57.3, the youngest27 and the oldest 90 years old. Tumor localization in our patients; It was colon in 30 patients and rectum in 10 patients. Well differentiated adenocarcinoma was detected in six patients (15%), moderately differentiated adenocarcinoma in 28 patients (70%), and poorly differentiated adenocarcinoma in 6 patients. In the staging of the patients according to the American Joint Committee on Cancer (AJCC), 4 patients were evaluated as stage 1 (10%), stage 2 (52.5%) in 21 patients, and stage 3 (37.5%) in 15 patients. Microscopically, the mean distance from where the tumoral mass was terminated and the microscopically the tumor continued to end; It was determined as 0.51 cm(0.1-1.8) distally and 0.41 cm(0.1-1) proximal. In the study, the most distal intramural spread was found to be 1.8 cm in poorly differentiated rectal adenocarcinoma. Although the proximal intamural spread was 0.8 mm more in the colon, it was found to be 1.9 mm more in the distal intramural spread.