Kolorektal karsinomların c-erbB-2 proteini ve p-53 onkoproteini ile immunohistokimyasal analizi
- Tez No: 115706
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESRİN GÜRSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
51 ÖZET Kolorektal karsinomlarm prognozlarını etkileyen çeşitli k lin iko patolojik faktörler düşünülmüştür. Moleküler biyolojideki son gelişmelerin kolorektal karsinomların prognozları konusunda çok yararları olmuştur. P-53 gen mutasyonu kolorektal karsinomlarda çok yaygın genetik bir aberasyondur. C-erbB-2 çeşitli insan adenokarsinomlarında aşırı ekspre edilen growth faktör reseptörünü kodlayan bir protoonkogendir. Bu çalışmada amaç tümör büyüklüğü patolojik stage, lenf nodu metastazı anjiolenfatik invazyon, tümör grade ve diferansiyasyonu gibi histopatolojik parametrelerle bu proteinlerin aşırı ekspresyonun ilgisi olup olmadığını belirlemektir. Kolorektal karsinom tanısı ile ameliyat olmuş 50 hastanın parafine gömülü doku kesitlerine monoklonal antikor p-53 ve c-erbB-2 kullanarak immunohistokimyasal olarak boyama işlemi yapıldı. Hastaların % 100'ü p-53 ile nükleer ve % 78"i c-erbB-2 ile sitoplazmik ve membranöz boyanma gösterdi. P-53 ve c-erbB-2'nin aşırı ekspresyonu, patolojik stage, lenf nodu metastazı, anjiolenfatik invazyon, tümör grade ve diferansiyasyon ile anlamlı derecede ilişkili idi. Bu sonuçlar gösterdiki p-53 ve c-erbB-2 'nin ekspresyonunu immunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi hastaların prognozunu belirlemede değerlidir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY Various clinicopathological factors have been thought to influence the prognosis of colorectal cancers. Recent advances in molecular biology should provide much useful information on the prognostic factors of colorectal carcinomas. Mutation of the p53 gene is considered the most common genetic aberration in colorectal cancer. The c-erbB-2 proto-oncogene encodes a growth factor receptor which is over-expressed in a variety of human adenocarcinoma. The aim of this study was to investigate whether there is a correlation between over-expression of these proteins and several histopathologic parameters including tumor size, pathologic stage, lymph node metastasis, angio- lymphatic invasion, tumor grade and differentiation in colon carcinomas and to reveal any possible prognostic value. Using monoclonal antibodies. p53 and c-erbB-2 immunohisto chemical studies were performed on paraffin-embedded tissue sections from 95 patient who underwent curative resection of colorectal carcinoma. Overall. 1 00 % of colorectal carcinomas had nuclear-staining for p53 protein and. 78% of carcinomas cytoplasmic staining or the c-erbB-2 showing distribution in a heterogeneous fashion. p53 or c-erbB-2 overexpression correlated with several histopathologic parameters including, pathologic stage, lymph node metastasis, angio-lymphatic invasion, tumor grade and differentiation in colon carcinomas.