İmam Gazzâlî'de İman-Amel ilişkisi
The relationship of faith and deeds in Imam Gazzali
  1. Tez No: 671459
  2. Yazar: DENİZ BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYIN DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İslam düşünce geleneğinin en önemli âlimlerinden biri olan Gazzâlî'nin hayatı ve düşünce yapısı, hem kendi dönemine hem günümüze yol göstermektedir. Onun hayat serüveni sürekli bir şekilde hakikat peşinde olmamız gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır. Unutmayalım ki, bulanlar ancak arayanlardır. Gazzâlî de bu hakikati elde etmiş nadir düşünürlerimizden biridir. Biz bu çalışmamızda, İmam Gazzâlî' ye göre iman-amel ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ele aldık. İman kavramı tezin birinci bölümünü teşkil etmektedir. Burada Gazzâlî'ye göre imanın tanımı ve mahiyeti, mertebeleri, imanın çeşitleri ve tahkiki imana ulaşmada şüphenin rolü üzerinde durduk. Tezin ikinci bölümünde İmam Gazzâlî'ye göre amelin tanım ve mahiyeti, amellerde niyet, ihlâs ve riya konularını inceledik. Gazzâlî'ye göre iman ve amel ilişkisini ele aldığımız üçüncü bölümde ise amelin meydana gelişinde imanın etkisini ve rolünü, amelin imana dâhil olup olmadığını açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The life and mentality of Imam al-Ghazali, one of the most significant scholars of the Islamic thought tradition, guides both his own period and the present. His life adventure reveals the fact that we must constantly seek the truth. Let's not forget that those who find it are only those who seek. Imam al-Ghazali is one of our rare thinkers who has achieved this truth. In this study, we have dealt with belief, deeds and the relationship between these two concepts according to Imam al-Ghazali. The concept of faith constitutes the first part of the thesis. Here, according to al-Ghazali, the definition and nature of faith, its levels, types of faith and the role of doubt in reaching verified faith were discussed. In the second part of the thesis, we tried to focus on the definition and nature of deeds according to Imam al-Ghazali, intention, sincerity (ikhlas) and showoff (Riya') in deeds. According to al-Ghazali, we tried to explain the effect and role of faith in the occurrence of deeds and whether deeds are included in faith or not.