Controlling network traffic overflow and ensuring qos routing in manets
  1. Tez No: 671460
  2. Yazar: IHAB JAWAD ABDULKADHIM AL-SAEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin amacı, ağ trafiği taşmasını kontrol etmek ve mobil geçici ağlarda uyarlanabilir QoS yönlendirmesini sağlamaktır. Ağ izleme ve QoS yönlendirme algoritmasının yüksek kaliteli hizmet uygulamasını sağlamak kaçınılmazdır. Fiziksel ağ donanımında dinamik yönlendirme, uygun maliyetli iş modelleri için uygun değildir. Bu nedenle, operasyonel ve sermaye harcamalarını azaltmak için QoS (Hizmet Kalitesi ve MANET (Mobil geçici Ağ) desteğiyle yönetilen uyarlanabilir yönlendirme adı verilen bir teknik öneriyoruz. Tüketicilerin taleplerini karşılamaya yardımcı olacak ve aynı zamanda ürün maliyeti ve kullanılabilirliğinde önemli tasarruflar sağlayacak ekonomik bir QoS yönlendirme modeli sunuyoruz. Uyarlanabilir QOS yönlendirmesi gerçekleştirmek için sanallaştırılmış bir ortamda bir topoloji tasarladık. QoS yönlendirmesinde sabit bir kuzeye giden API görevi gören ağ trafiği taşma yönetimi için CSMA'yı (Carrier-Sense Multiple Access) programladık. Ağ trafiği, 10 ağ örneğiyle aynı ağ trafiği için art arda 1 MB'den 10 MB'a (bağlantı b/w) kadar değişken bir şekilde enjekte edilir. Son olarak, CSMA ve GTS algoritmaları yardımıyla kontrol teoretik tekniğini uygulayarak uyarlanabilir QoS yönlendirmesi gerçekleştirdik. İki yönlendirme senaryosunu karşılaştırarak, MANET'lerde ağ trafiği uygulamasını denetlemek için önemli bir aktarım hızı farkı gözlemledik. Ağ trafiği taşma bilgileri her 60 saniyede bir güncelleştirilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design to control the network traffic overflow as well as ensuring the adaptive QoS routing in mobile ad-hoc networks. To achieve high-quality services implementation of network monitoring and QoS routing algorithm is inevitable. Dynamic routing in physical network hardware is not suitable for cost- effective business models. Therefore, to lower operational and capital expenditure, we propose a technique called adaptive routing managed with the support of QoS (Quality of Service and MANET (Mobile ad-hoc Network). We introduce an economical QoS routing model which will assist in meeting the demands of the consumers and at the same time provide significant savings in product cost and usability. To perform adaptive QOS routing, we designed a topology in a virtualized environment. We programmed CSMA (Carrier-Sense Multiple Access) for network traffic overflow management which acts as a steady northbound API in QoS routing. Network traffic is injected variably from 1MB up to 10MB (link b/w) in a successive manner for the same network traffic with 10 network instances. Lastly, we performed adaptive QoS routing applying control theoretic technique with the help of CSMA and GTS algorithms. By comparing two routing scenarios, we observed a notable difference in throughput for controlling network traffic application in MANETs. Network traffic overflow information is updated after every 60 seconds.