Yeşil bina hedefine yönelik yağmur suyu hasat sistemi tasarımı: Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi örneği
Rainwater harvesting system design for green building scope: Example of Yalova University Engineering Faculty
- Tez No: 671458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Su canlı yaşamının devamı için en önemli ve vazgeçilmez kaynaktır. Son yıllarda artan nüfus ve iklim değişiklikleri nedeniyle, insanoğlu bu vazgeçilmez olarak nitelendirilen kaynağın yok olma ihtimali ile karşı karşıyadır. Türkiye şu an su sıkıntısı çeken ülkeler listesindedir ve yakın gelecekte su fakiri olacağı tahmin edilmektedir. Dolayısı ile su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için su tasarruf yöntemlerinin araştırılması önem arz etmektedir. Bu anlayıştan yola çıkarak, tez kapsamında Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi için yeşil bina yaklaşımıyla yağmur suyu hasat sisteminin araştırılması ele alınmıştır. Hasat edilen suyun binadaki tuvalet rezervuarlarında kullanılması düşünülmüştür. İlk olarak Yalova İli'nin yağış rejiminin istatistiki analizi yapılmıştır. Optimum depo hacmini bulabilmek için regresyon analizi yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalar ve hesaplamalar ile binada eş zamanlı minimum 300 maksimum 1500 öğrenci olduğu belirlenerek, bu aralıktaki su talepleri için optimum depo hacmi hesaplanmış ve verim değerlendirmesi yapılmıştır. Depoların yerleşimi için 2 yaklaşım kullanılmıştır. Ekonomik analiz farklı hasat katsayısı ve talep durumları için göz önüne alınarak yapılmıştır. İki yaklaşım için de depo maliyeti hesaplanıp 3000-15000 litre aralığındaki talepler için tasarruf potansiyeli ve geri ödeme süreleri belirlenmiştir. İki yaklaşım değerlendirildiğinde minimum geri ödeme süresi 6 yıl maksimum geri ödeme süresi 13 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Water is the most significant and essential resource for the sustainability of life. Due to the increasing population and climate changes in recent years, humans are faced with the possibility of extinction of this indispensable resource. Turkey is being in the list of countries, currently suffering water shortages and in near future, it is estimated to be poor. Therefore, it is important to research water saving methods in order to protect and sustain water resources. Based on this understanding, in this thesis, rainwater harvesting system was discussed within the scope of the green building for Yalova University Faculty of Engineering. The harvested water is intended to be used in toilet reservoirs in the building. First of all, the statistical analysis of the precipitation regime was made. In order to find the optimum storage volume, regression analysis was performed and the results were evaluated. With the researches and calculations, it was determined that there are a minimum of 300 and a maximum of 1500 students in the building simultaneously, and the tank volume and efficiency were evaluated for water demands in this range. Two approaches were used for storage assembly. Economic analysis is made by considering different scenarios for multiple demands, not for a single water demand. The cost of the storage was calculated and the savings potential and payback periods were determined for the demands in the range of 3000-15000 liters. According to two approaches, the minimum payback period is 6 years and the maximum repayment period is 13 years.