Kadınlarda feminist kimlik, yılmazlık ve kendilik algısının incelenmesi
The investigation of relationship between feminist identity, resilience and self perception in women
  1. Tez No: 671465
  2. Yazar: BERİVAN KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınların sahip olduğu feminist kimlik, yılmazlık ve kendilik algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma grubunu 18-50 yaş aralığında bulunan 497 kadın oluşturmaktadır. Feminist kimliğe ilişkin verileri elde etmek için Altıntaş ve Altıntaş tarafından (2007) uyarlanan 32 maddelik 5 faktörlü Birleşik Feminist Kimlik ölçeği kullanılmıştır. Yılmazlığa ilişkin verileri elde etmek için Gürgan (2006) tarafından geliştirilen 5'li likert tipi 50 maddeden ve 8 faktörden oluşan Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Kendilik algısına yönelik verileri elde etmek için Şahin Şahin (1992) tarafından uyarlanan 18 maddelik Sosyal Karşılaştırma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre Feminist Kimlik, Yılmazlık ve Kendilik Algısı arasında anlamlı ilişkiler görülmektedir. Aynı zamanda değişkenlerin alt boyutları arasında da farklı düzeylerde anlamlı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Elde edilen regresyon sonuçlarına göre bağımsız değişken olan yımazlığın feminist kimliği anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Alt boyutlarda da yordamının anlamlı bir şekilde ortaya çıktığı görülmektedir. Yapılan t-testi sonucunda ise feminist kimlik aşamalarından sadece pasif kabul aşamasının çalışma durumuna göre farklılaştığı görülmektedir. Elde edilen Kruskal-Wallis sonuçlarına göre feminist kimlik, aktif katılım aşaması medeni hal değişkenine göre farklılaşmaktadır. Aylık kazanç değişkeni için yapılan Kruskal-Wallis testi sonuçlarına göre ise feminist kimliğin pasif kabul, açığa vurma ve aktif kabul aşamalarında farklılaştığı, görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is examining the relationship between feminist identity, with resilience and self-perception in women. The study group consists of 497 women between the ages of 18-50. In order to obtain data on feminist identity, the 5 factor“Feminist Composite Identity”scale with 32 items were used and adapted by Altıntaş and Altıntaş (2007).“Resilience Scale”, which was developed by Gürgan (2006) with 5 point likert scale 50 items and 8 factors, was used in order to obtain data on resilience. An 18-item“ Social Comparison Scale”adapted by Şahin Şahin (1992) was used to obtain data on self-perception. The data obtained with the scope of the research were analyzed using the SPSS 22.0 package program. According to the findings obtained as a result of the study, meaningful relationships are observed between Feminist identity, resilience and self perception. At the same time, significant results appeared at different levels between the lower dimensions of the variables. According to the regression results obtained, it was seen that the independent variable, the washing, significantly predicted the feminist identity. It is seen that the procedure appeared in a meaningful way also in sub-dimensions. In the lower dimensions, the procedure also appears to occur in a meaningful way. As a result of the t-test, it is seen that only the passive acceptance stage differs from the feminist identity stages according to the working State. According to the Kruskal-Wallis results obtained, feminist identity differs according to the active commitment stage marital status variable. According to the results of the Kruskal-Wallis test for the monthly earnings variable, feminist identity differed in the stages of passive acceptance, revelation and active commitment.